Najpiękniejsze warszawianki. Uczczą 70 lat przyłączenia Włoch i Okęcia do stolicy
Szykują się kolorowe, kwietne dywany ze skromnych, uroczych okazów flory. Zasiać je może każdy mieszkaniec tych dzielnic. Dla ludzi stanowić będą estetyczne doznanie, ale z ich pożytku cieszyć się będą pszczoły z włochowskich pasiek.
Fundacja Włochy 2030 zadbała o to, by nasiona kwiatków, zapakowane w sympatyczne, kolorowe woreczki, mogły trafić do każdego, kto zechce zmienić przestrzeń w swoim otoczeniu i zapełnić ja kwiatowymi, miododajnymi rabatkami.
W tym roku wybór padł na… warszawianki. To najbardziej warszawska roślina nie tylko z nazwy. Jak zwracają uwagę przedstawiciele fundacji, ten skromniutki kwiatek został po raz pierwszy doceniony, kiedy wracający po wojennej tułaczce mieszkańcy stolicy zobaczyli je rosnące niedaleko gruzowisk. Na tle budzących grozę, szarych gruzowisk stanowiły niezwykły element krajobrazu.
Najpiękniejsze warszawianki. Uczczą 70 lat przyłączenia Włoch i Okęcia do stolicy
Warszawianka, zwana tak w całej Polsce, ale znana też jako wschodniaczka, onętek, ponętka czy kosmos ma delikatny wygląd, ale to roślina odporna na choroby i szkodniki, mało wymagająca. Dobrze miewa się nawet na piaszczystej glebie, lubi i słońce, i półcień, znakomicie czuje się zarówno na rabatach, jak i w skrzynkach balkonowych. Długo kwitnie. Jednak najważniejsze, że kochają ją pszczoły i korzystają z ich pożytków, pozwalających tworzyć z ich pyłku miód.
W zeszłym roku Fundacja Włochy 2030 rozdawała nasiona chabra bławatka. To lato należeć będzie do warszawianki. Włochy i Okęcie, dzielnice, które świętują jubileusz 70-lecia przyłączenia do stolicy, zachwycać będą letnią, kolorową kreacją.