Trwa ładowanie...

Na Powązkach zdewastowano nagrobki. Brakuje metalowych liter

Niektórych nazwisk na nagrobkach w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach nie sposób odczytać. Wandale powyrywali metalowe litery w napisach, a w niektórych pozostawili dziury.

Na Powązkach zdewastowano nagrobki. Brakuje metalowych literŹródło: Agencja Gazeta, fot: Franciszek Mazur
d2wge16
d2wge16

Zdjęcia zniszczonych nagrobków udostępnił Jacek Dehnel na swoim facebookowym profilu. Widać na nich m.in. grób pilota Franciszka Żwirki i konstruktora Stanisława Wigury, gdzie usunięto pierwsze litery nazwiska i datę śmierci. Podobnie wygląda monument aktora Tadeusza Fijewskiego. Z kolei na grobie Jana Parandowskiego, pisarza i eseisty, pozostała ostatnia litera. Aktor, Stefan Jaracz, nie miał tyle szczęścia – cały napis został zniszczony.

To nie pierwszy taki incydent w tym miejscu. Cmentarz Powązkowski często pada ofiarą złodziei i wandali. Kilka tygodni temu na łamach WawaLove pisaliśmy o grobie Zofii Rapp-Kochańskiej-Ścibor-Rylskiej, bohaterki Armii Krajowej i Powstańcu Warszawskim, który, zaniedbany i zniszczony, wymaga gruntownej renowacji.

Jak informuje wyborcza.pl, łupem wandali padł również pomnik Jana Zachwatowicza, z którego powyjmowano litery, posąg psa z grobu Adolfa Dygasińskiego, figurki sfinksów z kaplicy rodziny Duninów, trąba anioła z grobowca Aldony z Potockich Chołoniewskiej, kosa żniwiarza z pomnika Feliksa Zakrzewskiego, rzeźba dłoni ułożonych w kadr z nagrobka Krzysztofa Kieślowskiego, metalowe rośliny z grobu Władysława Podkowińskiego.

d2wge16

Teren cmentarza jest patrolowany przez policję i straż miejską. Jak informują funkcjonariusze, dostają wiele zgłoszeń dotyczących zniszczeń lub kradzieży na Powązkach. – Złodzieja się nie upilnuje – mówił wyborczej.pl ks. Marek Gałęziewski, który kieruje terenem Starych Powązek. Wysłaliśmy do księdza pytania z prośbą o komentarz. Nadal czekamy na odpowiedź.

Zobacz także: Ona musiała wziąć chrzest, on zaprojektował pierścionek.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d2wge16
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wge16
Więcej tematów