Majówka 2020. Czy na Polu Mokotowskim można grillować?
Majówka 2020 zbliża się wielkimi krokami. Nie ulega wątpliwości, że wśród majowych umilaczy czasu na samym szczycie plasuje się oczywiście...grillowanie. Warszawiacy to uwielbiają. Nad Wisłą, w parkach, a nawet lasach. Czy na Polu Mokotowskim można grillować? Przyjrzeliśmy się temu nieco bliżej.
01.04.2020 | aktual.: 29.04.2020 16:15
Warszawa. Grillowanie na Polu Mokotowskim
Nie ma jednolitych przepisów, które określałyby, w których parkach w stolicy możemy grillować, a w których jest to kategorycznie zabronione. Zanim zdecydujemy się na tę formę spędzania wolnego czasu, warto jest, sprawdzić regulamin miejsca, do którego się wybieramy. Niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale chrupiąca kiełbasa zjedzona pod chmurką może kosztować nas nawet do 500 złotych. W Warszawie jest aż 75 parków, a znajomość regulaminu każdego z nich wydaje się czymś niemożliwym. Na Polu Mokotowskim sezon grillowy co roku daje się we znaki. Zielone polany przyozdobione zostają kocami, a zapach pieczonych kiełbas przyciąga tłumy zgłodniałych mieszkańców. Tak było przynajmniej do tej pory. Czy dobie koronawirusa można grillować w miejscach publicznych? Odpowiedzi udzielił nam podkom. Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji.
- Wszelkie ograniczenia i zakazy znajdują się na stronie internetowej gov.pl. Każdy park czy skwer posiada swój regulamin, w którym określone są możliwości oraz miejsca, w których można rozpalać ogniska, czy grilować. Należy przy tym pamiętać o obowiązujących zakazach. Stołeczni policjanci codziennie w trakcie swojej służby patrolują i monitorują miejsca publiczne, ale nie tylko. Tak też będzie w majówkę - powiedział.
To idealny moment, aby sprawdzić, co na temat mówi regulamin Pola Mokotowskiego. Okazuje się, że, że jest jednym z czterech parków w Warszawie, gdzie można rozpalać grilla, pod warunkiem, że nie zakłóca on spokoju innym.
W regulaminie czytamy, że na terenie parku obowiązuje zakaz:
1. spożywania alkoholu oraz przebywania na terenie parku w stanie nietrzeźwym
2. zaśmiecania terenu
3. niszczenia roślinności
4. niszczenia urządzeń parkowych (takich jak: ławki, ogrodzenia, kosze na śmieci), rzeźb, pomników, urządzeń zabawowych
5. wyprowadzania psów bez smyczy i bez kagańca
6. pozostawiania psich odchodów na trawnikach i alejkach (psie odchody można wrzucać do wszystkich koszy)
7. kąpania psów w zbiornikach wodnych
8. palenia ognisk
9. jeżdżenia rowerami w sposób zagrażający bezpieczeństwu użytkowników parku
10. wjazdu do parku pojazdami mechanicznymi
11. prowadzenia działalności handlowej
Mimo że grillowanie w na terenie parku można rozpalić grilla, pamiętajmy jednak, by w dalszym ciągu stosować się do ograniczeń i zakazów, o których na każdym kroku przypomina nam rząd. Grillować lub relaksować się na kocach możemy tylko w towarzystwie domowników. Osoby niespokrewnione muszą pamiętać o zachowaniu odległości 2-metrów oraz obowiązku zakrywania nosa i ust. Stołeczni policjanci i strażnicy miejscy nie zachęcają do wyjść podczas majówki.
- Jeśli regulamin Pól Mokotowskich na to pozwala, to pewnie tak jest. Zastanówmy się jednak, czy grillowanie w maseczkach i nieustanne zwracanie uwagi na zachowanie bezpiecznej odległości to faktycznie taka frajda? To, że przepis na to pozwala, wcale nie znaczy, że musimy to robić. Przede wszystkim podejdźmy do tego z rozsądkiem - powiedział nam Jerzy Jabraszko z referatu prasowego warszawskiej straży miejskiej.
Zobacz także:Koronawirus. Kiedy powrót do normalności? Główny Inspektor Sanitarny MSWiA odpowiada
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl