RegionalneWarszawaLepiej zainwestować w garaż niż mieszkanie?

Lepiej zainwestować w garaż niż mieszkanie?

Wynajem garażu może przynosić w stolicy przychód podobny do wynajmu pokoju!

Lepiej zainwestować w garaż niż mieszkanie?

Mówiąc o inwestycjach w nieruchomości, pierwszą myślą, która się nasuwa to mieszkania. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że chcąc czerpać przychody z wynajmu, czasami lepiej zainwestować w garaże. - czytamy w serwisie Otodom.pl. Mieszkańcy wielu dzielnic borykają się z problemem braku miejsc postojowych. Z roku na rok ta sytuacja raczej nie będzie ulegać poprawie, bowiem liczba przybywających mieszkań nie jest proporcjonalna do liczby nowych garaży. Deweloperzy z reguły przewidują jedno miejsce postojowe na poszczególne mieszkanie, w przypadku dużych inwestycji ich liczba jest jeszcze mniejsza.

Serwis wyliczył, że paradoksalnie korzyści z posiadania garażu mogą nawet przewyższać te, płynące z zakupu mieszkania. Po pierwsze – inwestycje w garaże nie wymagają dużego nakładu kapitału. Jednak mieć zagwarantowane przychody z wynajmu należy zakupić garaż w lokalizacji, gdzie jest o niego najtrudniej, a liczba mieszkańców pozostaje największa. Po drugie - zaletą inwestycji w garaże są ponoszone koszty, które kończą się praktycznie na kosztach zakupu. Garaże w większości przypadków nie wiążą z potrzebą ponoszenia nakładów na remonty. Po trzecie - wynajem garażu charakteryzuje się większą stabilnością oraz dłuższym okresem trwania umowy. Trzeba też wziąć pod uwagę zwrotu takiej inwestycji. Porównując koszt zakupu i koszt wynajmu, wynosi on z reguły od 6 do 8 lat.

W Warszawie najczęściej występują garaże o powierzchni od 14 do 17 mkw. i z reguły są to podziemne miejsca postojowe w budynkach wielorodzinnych. Ofert sprzedaży nie ma zbyt wiele - co świadczy tylko o dużym popycie. Jak wyliczył serwis, obecnie cena wynajmu garażu w stolicy sięga nawet 500 zł/m-c. Dominującą dzielnicą (ilość ofert) jest Wola, natomiast najdrożej jest W Śródmieściu.

Jeśli chcemy zainwestować w garaż, warto też zwrócić uwagę na jego rodzaj. W zależności od tego czy jest to wolnostojąca budowa, czy miejsce postojowe we wspólnym garażu podziemnym, różne są przypisane do niego prawa, a od tego uzależniony jest podatek od nieruchomości. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce jednak ujednolicić podatek tak, by wszyscy posiadacze garaży, bez względu czy są one budynkach wolnostojących czy przynależą do bryły budynku jednorodzinnego mają płacili jedną stawkę podatkową. W niektórych przypadkach będzie to nawet dziesięciokrotny wzrost opłaty (jeśli zmiany zostaną wprowadzone, każdy garaż będzie traktowany jako odrębny lokal).

Podsumowując, patrząc na garaże ze strony inwestora są one często niezbyt docenionym źródłem dochodu. Według Agaty Polińskiej z otoDom.pl, jeśli tylko zlokalizowane są w atrakcyjnym dla klientów miejscu, mogą one przynosić miesięczny przychód podobny do wynajmu pokoju jednoosobowego! Są także niezłym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zainwestować, ale nie posiadają dużego kapitału.

Obraz
inwestycjeparkingkapitał

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)