Trwa ładowanie...

Rezydenci zrobią protest. "Apel do wszystkich polityków w Polsce"

Porozumienie Rezydentów OZZL zapowiada protest, który ma być "apelem do wszystkich polityków w Polsce". Data nie jest przypadkowa - akcję zaplanowano na sobotę 30 września, dwa tygodnie przed październikowymi wyborami. "Lekarze i lekarki mówią wprost - nie zgadzamy się na bylejakość w zarządzaniu ochroną zdrowia" - czytamy w komunikacie.

Białe Miasteczko 2.0 w Warszawie w 2021 roku Białe Miasteczko 2.0 w Warszawie w 2021 roku Źródło: East News, fot: Jakub Kaminski
d4axa0r
d4axa0r

Lekarze poinformowali o proteście w mediach społecznościowych. "Ten protest ma być apelem do wszystkich polityków w Polsce, lekarze i lekarki mówią wprost - nie zgadzamy się na bylejakość w zarządzaniu ochroną zdrowia. Jako praktycy każdego dnia widzimy mnogość systemowych problemów i mamy dosyć ignorowania ich. Ochrona zdrowia musi stać się kluczowym punktem programów politycznych na te wybory" - czytamy na Facebooku.

Postulaty rezydentów

"Postulatem zerowym" jest żądanie "wycofania się ze wszystkich szkodliwych i bezprawnych zmian w wypisaniu recept wprowadzonych przez Adama Niedzielskiego".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dymisja Niedzielskiego? "Państwo przeciw obywatelowi"

Medycy zwracają też uwagę na jakości kształcenia. "Jej degradacja w ostatnich latach jest skrajnie niebezpieczna i niezgodna z prawem. Wypuszczanie na rynek nieprzygotowanych lekarzy stwarza zagrożenie dla pacjenta. Jest żerowaniem na ambicjach i marzeniach młodych ludzi. Nie ma zgody na szkoły zawodowe i uczelnie techniczne bez zaplecza dydaktycznego, infrastruktury i warunków do prowadzenia kierunku lekarskiego" - argumentują.

"Rezydent miał pod sobą 300 pacjentów"

Kolejny postulat dotyczy biurokracji oraz "łatania systemowych dziur kosztem zdrowia personelu medycznego". "Zdarza się, że rezydent miał pod sobą 300 pacjentów - to nie jest bezpieczne ani dla pacjenta, ani dla lekarza. Żądamy wprowadzenia norm zatrudnienia dla lekarzy w przeliczeniu na pacjenta" - czytamy.

Lekarze rezydenci: oczekujemy szacunku i dialogu

Ostatni, trzeci postulat dotyczy jakości systemu ochrony zdrowia. "Pracujemy w niedofinansowanym systemie, na który polskie państwo przeznacza jeden z najmniejszych odsetków PKB w Europie. W tak niedofinansowanym systemie nie jesteśmy w stanie właściwie i nowocześnie pomagać naszym pacjentom. Żądamy by 8 proc. PKB było przekazywane na ochronę zdrowia".

Jak podkreślają rezydenci, "nieważne kto będzie zasiadał w parlamencie - my oczekujemy realnych zmian, a nie czczych obietnic. Oczekujemy szacunku, dialogu i zadbania o zdrowie polskiego pacjenta".

d4axa0r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4axa0r
Więcej tematów