Trwa ładowanie...

Kto zostanie prezydentem stolicy? Ten sondaż PiS zaskakuje

Niektórzy przekonują, że można dostrzec analogię do... wyborów prezydenckich Andrzeja Dudy.

Kto zostanie prezydentem stolicy? Ten sondaż PiS zaskakuje
d1meol3
d1meol3

Zaskakujący wynik sondażu przeprowadzonego na zlecenie PiS. Wszystko wskazuje na to, że Patryk Jaki wygrałby I turę w wyborach na prezydenta Warszawy. Co w takim razie z marszałkiem Stanisławem Karczewskim?

Jak podaje 300POLITYKA, Patryk Jaki wygrałby z Rafałem Trzaskowskim pierwszą turę wyborów na prezydenta Warszawy. Polityk Prawa i Sprawiedliwości zyskałby 29 proc głosów. Z kolei kandydat PO przegrałby, zyskując 25 proc.

Gdyby to marszałek Stanisław Karczewski stał się kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, głosy rozkładałyby się inaczej. Wówczas poseł Trzaskowski wygrywa już pierwszą turę z wynikiem 26 proc. Na Karczewskiego swój głos oddałoby 22 proc. osób.

Trzeci w kolejce do objęcia stanowiska prezydenta Warszawy zajmuje Ryszard Kalisz, z wynikiem 13 proc. Według informacji 300POLITYKA, symulacja drugiej tury w obu scenariuszach różnych kandydatów PiS przynosi zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego. Polityk opozycji wygrywa z Karczewskim 44 do 35, a z Jakim 48 do 36.

d1meol3

Niektórzy przekonują, że można dostrzec analogię do kampanii Andrzeja Dudy. Kandydatowi PiS na prezydenta Polski na początku nie dawano żadnych szans. Warto przypomnieć, że najpierw wygrał pierwszą turę, a następnie drugą.

Pojawiają się głosy, że do podobnej sytuacji może dojść z Jakim. Zwolennicy jego kandydatury zwracają uwagę na to, że w ubiegłych wyborach (w 2014 roku – przyp. Red.) Jacek Sasin w drugiej turze otrzymał 41 proc. a HGW 59 proc. Różnica nie była miażdżąca pomimo tego, że PO była w szczytowej formie.

Z drugiej strony zwolennicy marszałka Karczewskiego podkreślają, że jego postawa polityka skłonnego do negocjacji pozwala mu na większe pole manewru w drugiej turze. Pomimo tego i tak według nich wiceminister Jaki ma większe szanse na lepszy wynik. Zagrożeniem dla niego może być tylko większa mobilizacja Trzaskowskiego. Jednak tak jak w przypadku Andrzeja Dudy, wszystko zależy od przeprowadzenia dobrej kampanii wyborczej.

Źródło: 300POLITYKA

d1meol3

Oprac. Karolina Pietrzak

d1meol3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1meol3
Więcej tematów