Koronawirus. Woj. mazowieckie znów pierwsze [26.03.2021]
Koronawirus. Liczba nowych przypadków zakażenia w województwie mazowieckim jest podobna do tej z ubiegłej doby. Potwierdzono 5 264 przypadki zakażenia koronawirusem, co daje woj. mazowieckiemu pierwsze miejsce w Polsce.
W piątek, 26 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 35 143 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju.
W woj. mazowieckim w ciągu ostatniej doby potwierdzono 5 264 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W czwartek odnotowano 5 104 przypadki. Liczba zakażeń jest zatem podobna do tej z ubiegłej doby.
Według piątkowych danych woj. mazowieckie zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem nowych przypadków zakażenia.
Drugie miejsce należy do woj. śląskiego, gdzie potwierdzono 5 095 przypadków zakażenia. Trzecie jest woj. wielkopolskie z liczbą 4 141 przypadków.
Według piątkowych danych ministerstwa z powodu COVID-19 zmarło 125 osób. Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 318 osób.
Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem, uwzględniająca wszystkie pozytywne przypadki, to 2 189 966, z czego 51 305 osób zmarło.
461 317 osób objętych jest kwarantanną. Natomiast wyzdrowiały 1 747 223 osoby.
Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia rządu
Sytuacja epidemiczna w Polsce jest trudna. Jak w czwartek na konferencji podkreślił premier Mateusz Morawiecki, "zbliżamy się do granicy, za którą nie będziemy mogli już dalej leczyć zakażonych pacjentów".
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że stwierdzono rekordową, dzienną liczbę zakażeń koronawirusem. To 34 151 nowych przypadków. W ciągu doby zmarło też 520 osób.
W związku z dużymi wzrostami zakażeń koronawirusem w Polsce, za które w przeważającej większości odpowiada brytyjska mutacja COVID-19, rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń. Te dotkną m.in. sektor usług, markety budowlane i sklepy meblowe, a także żłobki i przedszkola (z pewnymi wyjątkami - red.).
Nowe obostrzenia budzą jednak pewne kontrowersje. Działania rządu skrytykował chociażby prof. Andrzej Fal, szef Kliniki Chorób Płuc Szpitala MSWiA w Warszawie. - Nie widzę żadnej strategii od dłuższego czasu. Rozumiem, że pewne decyzje są podejmowane na bazie pewnych wyliczeń. Wszyscy czekamy na informacje co do przyszłości, a na konferencji otrzymujemy zapowiedzi na dwa-trzy dni do przodu - mówił ekspert na antenie Radia Zet.