RegionalneWarszawaKoronawirus w Warszawie. Apel do ozdrowieńców o oddawanie osocza krwi

Koronawirus w Warszawie. Apel do ozdrowieńców o oddawanie osocza krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie apeluje do wszystkich osób, które przebyły zakażenie koronawirusem i zostały uznane za zdrowe, do oddawania osocza krwi. Przeciwciała z osocza ozdrowieńców to skuteczny i bezpieczny sposób leczenia ciężko chorych na koronawirusa.

Koronawirus w Warszawie. Apel o oddawanie osocza krwi przez ozdrowieńców
Koronawirus w Warszawie. Apel o oddawanie osocza krwi przez ozdrowieńców
Źródło zdjęć: © East News | WOJCIECH STROZYK, REPORTER

06.11.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus w Warszawie. Osocze zawiera przeciwciała

Jak twierdzą naukowcy, osocze krwi ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem leczenia chorych na COVID-19 z objawami zarażenia zagrażającymi życiu. Zawarte w osoczu ozdrowieńca przeciwciała specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2, które reagują na koronawirusa, neutralizują go w organizmie osoby z aktywnym zakażeniem - przypomina stołeczny ratusz.

 Koronawirus w Warszawie. Osocze jest dzielone na dawki

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów i dzielone na dawki. Jedna porcja, czyli ok. 200 ml - stanowi jedną jednostkę osocza, co daje jedną dawkę leku dla chorych na COVID-19. To oznacza, że jeden ozdrowieniec, który trzykrotnie odda osocze (3x600 ml), może przyczynić się do powstania aż dziewięciu dawek leku na COVID-19 (9x200 ml). Chorzy na COVID-19 otrzymują w celu leczenia od 200 do 400 ml osocza ozdrowieńca.

Procedura pobrania osocza jest w pełni bezpieczna, ponieważ zabieg odbywa się w asyście fachowego personelu z wykorzystaniem wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Dodatkowo, cała czynność odbywa się zgodnie z procedurami wzmożonego reżimu sanitarnego.

Osoby zakwalifikowane do oddania osocza (metodą plazmaferezy) mogą również oddać krew – wówczas zostanie uzyskana:

- jedna jednostka osocza dla chorych na COVID-19,

- oraz jedna jednostka koncentratu czerwonych krwinek przeznaczona do leczenia innych chorych.

Koronawirus w Warszawie. Gdzie można się zgłosić

Dawcami osocza mogą zostać wszystkie osoby, które spełniają łącznie poniższe warunki:

- upłynęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji po zakażeniu SARS-CoV-2 lub po wyzdrowieniu z COVID-19;

- wiek 18-65 lat;

- nie chorują przewlekle*;

- osoby, które otrzymały transfuzję składników krwi oraz osoby po ciąży wymagają dodatkowych czynności w ramach kwalifikacji do oddania osocza – informacji w tym zakresie udziela wyznaczony lekarz w centrum krwiodawstwa.

Uwaga - dawcy nie mają obowiązku wykonywania żadnych badań we własnym zakresie.

Ozdrowieńcy, którzy spełniają powyższe kryteria i chcą oddać osocze, proszeni są o kontakt telefoniczny, co pozwoli dokonać wstępnej oceny braku przeciwwskazań do oddania osocza oraz ustalić termin i miejsce pobrania:

- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75 w Warszawie, numer telefonu: 723 203 207 lub 691 060 504 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00–17.00 oraz w soboty w godz. 7.00–14.00)

 lub:

- Terenowy Oddział w Płocku, numer telefonu 24 364 62 51 (w każdą środę i piątek w godz. 7.00–10.00)

- Terenowy Oddział w Nowym Dworze Mazowieckim, numer telefonu tel. 22 785 05 73 (w każdą środę i piątek w godz. 7.00–10.00).

Komentarze (0)