RegionalneWarszawaHybrydy świętują 55. urodziny

Hybrydy świętują 55. urodziny

Hybrydy świętują 55. urodziny
20.11.2012 12:31

To jeden z najstarszych klubów w stolicy

Wczoraj na jubileuszu klubu pojawiły się estradowe gwiazdy - Ewa Bem, Urszula Dudziak, Dorota Miśkiewicz, Stanisław Soyka, Kayah, Janusz Strobel i kwintet Zbigniewa Namysłowskiego. Impreza poświęcona będzie pamięci Jonasza Kofty.

Kto pierwszy wpadł na pomysł utworzenia klubu studenckiego, dziś nie wiadomo. Na pewno w tamtych czasach był to pomysł, do którego podchodzono dużą nieufnością i rezerwą. Władze miejskie bynajmniej nie były skore iść na rękę postrzeleńcom, którzy chcieli stworzyć coś, czego dotychczas nie było, a co zapowiadało komplikacje i wydatki.

W końcu dwaj działacze ruchu akademickiego, Andrzej Pniewski i Józef Waczków, zaczęli pracowywać nad koncepcją klubu, któremu przydzielono budynek przy Mokotowskiej 48. Warto wspomnieć, że w tym budynku mieszkał niegdyś i tworzył Józef Ignacy Kraszewski. Studenci chcieli w jakiś sposób ten fakt podkreślić. Jak wieść głosi, Pniewski wyszperał gdzieś mało znaną powieść Kraszewskiego zatytułowaną "Hybryda" i dała ona nazwę powstałemu klubowi.

Oficjalne otwarcie klubu miało miejsce 1 lutego 1957 r. Odbył się wtedy koncert jazzowy. Od maja rozpoczął działalność Hot-Club Hybrydy, z którego wyszli m.in. Nahorny, Sadowski, Trzaskowski, Krotochwil, Matuszkiewicz, Urbaniak, Stańko, Makowicz.

Utrzymanie starej zabytkowej kamienicy było kosztowne. Postanowiono, że klub będzie na siebie zarabiał nie tylko biletami wstępu na imprezy - otworzono 4 bufety. Odbywały się tańce przy muzyce na żywo lub szafach grających. Życie klubu toczyło się na trzech kondygnacjach: dwie sale na górze, sześć na dole i dwie w piwnicy. Rzadkością jak na owe czasy była sala bilardowa. Działał także DKF. W budynku spotykali się muzycy, plastycy, filmowcy, literaci, aktorzy.

Hot-Club Hybrydy był głównym organizatorem pierwszego międzynarodowego festiwalu jazzowego "Jazz 58" (nazwa Jazz Jamboree przylgnęła do niego później), który odbył się w Warszawie przy ul. E. Plater w dawnej siedzibie klubu "Stodoła".

W 1960 r. przyjechał z Torunia Jerzy Koperski (Jerzy Leszin) - który objął kierownictwo nowo powstałej Rady Programowo Artystycznej. Klub stawał się miejscem stałych spotkań i dyskusji literackich. Poetów tu skupionych łączyło wspólne odczuwanie poezji, wspólne widzenie spraw świata. Wkrótce ukonstytuowali się jako "Orientacja Poetycka Hybryd", czyli "Pokolenie 1960".

Już w 1960r. ogłoszono komunikat o powstającym Społecznym (Wielkim) Teatrze Poezji i Dramatu. Pojawiało się również wiele osób zainteresowanych kabaretem literackim. Pietrzak od dawna związany był z klubem, Wojciech Młynarski. Bywali tu Johwed i Borowicz. W sumie w latach 1962-67 dano 18 premier. Wystawiano m.in. utwory Krasińskiego, Krzysztonia, Obojewskiego. Kabaret również funkcjonował bez zakłóceń. Cenzura działała tu łagodniej niż gdziekolwiek indziej, mając na uwadze ograniczony zasięg twórczości studenckiej oraz przydatność wentyla w tym środowisku.

W październiku w 1966 r. Teatr Hybrydy odniósł wielki sukces zdobywając główną nagrodę festiwalu teatrów studenckich " Warszawska Nike".

W 1973 roku klub zawiesza swoją działalność. Wznawia ją 10 października 1977 r. w nowym lokalu przy ul. Kniewskiego7/9. Hybrydy zaczęły działać pełną parą. Powstało Studio Piosenki, Galeria nad Szatnią, Hot-Club, DKF, Teatr "Nie prasować", Galeria Fotografii, Klub Literacki i inne grupy twórcze. W trakcie pięcioletniego działania przy Kniewskiego organizowano m.in. takie imprezy jak: doroczne Przeglądy Piosenki Autorskiej, Dni Komedy, Studenckie Spotkania Teatralne, Dni: Coltrane'a, Hendrix’a, Miles’a Davis'a. Od roku 1980 rozpoczął bardzo aktywną pracę Studencki Ośrodek Dyskusyjny.

Po 1989 r. klub przejęło Stowarzyszenie Hybrydy, które przesadnych ambicji kulturalnych nie miało. Stowarzyszenie Hybrydy w marcu 1996 r. zostało usunięte. Klub przejął Uniwersytet Warszawski, a zarządza nim w imieniu UW Fundacja Universitatis Varsoviensis.

...................................................................................................................................................................

ul. Złota 7/9

Imprezy cykliczne:

wtorki: Play For You, godz. 21:00-4:00. Wstęp: 7zł

środy: Single Part, godz. 21:00-3:00. Wstęp: 7zł + Piwo Gratis!!!

czwartki: Twister Night, godz. 21:00-3:00. Wstęp: 7zł studenci, 10zł pozostali (w cenie wejścia darmowy drink).

piątki: Opcja Złota 7, godz. 21:00-4:00. Wstęp: 12zł studenci, 20zł pozostali

soboty: Hybryday, godz. 21:00-4:00. Wstęp: 12zł studenci, 22zł pozostali


Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także