Trwa ładowanie...

Historyczny budynek niszczeje. Aktywiści apelują do władz o pomoc

"Proszą o wszczęcie kontroli w trybie pilnym"

Historyczny budynek niszczeje. Aktywiści apelują do władz o pomoc
d1538su
d1538su

- Po pożarze spalone wejście stoi niezabezpieczone, budynek jest degradowany przez wodę - alarmują w liście do WawaLove.pl warszawscy społecznicy. Chodzi o zabytkowy budynek Szpitala Ujazdowskiego, istniejący od 1908 roku.

- Od dłuższego czasu budynek nie jest zabezpieczony po pożarze wejścia od strony południowej - wstęp do środka pozostaje otwarty - informuje WawaLove.pl Andrzej Górz ze Stowarzyszenia Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów. Zdjęcia, które wysłał do redakcji, obrazują przerażającą skalę wieloletnich zaniedbań. - Przeciekający w wielu miejscach dach oraz zniszczone i zapchane rynny spowodowały, że budynek został zdegradowany przez wodę - opisuje budynek Górz.

Społecznicy już poinformowali o stanie zabytku Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Proszą o wszczęcie kontroli w trybie pilnym, a przede wszystkim zabezpieczenie budynku.

d1538su

Szpital powstał w 1908 roku, jako lecznica wojskowa. Do 1920 r. powstały kolejne pawilony, w których mieściły się oddziały: wewnętrzny, neurologiczno-psychiatryczny, gruźliczy i laryngologiczny.

Szpital dzielnie służył również w czasie II wojny światowej, a szczególnie podczas powstania warszawskiego . Około dwóch tygodni temu doszło do podpalenia jednego z budynków.

d1538su
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1538su
Więcej tematów