RegionalneWarszawaHistoryczne wydarzenie na Agrykoli. Wstęp wolny

Historyczne wydarzenie na Agrykoli. Wstęp wolny

"Każdy Polak powinien się według nas zastanowić, co to znaczy dla niego być mieszkańcem Europy"

Historyczne wydarzenie na Agrykoli. Wstęp wolny
Karolina Kołodziejczyk

Ponad 150 osób - w tym aktorzy i tancerze oraz kawalerzyści i statyści - wystąpi w widowisku historycznym "Konstytucja dla Europy 1831" w reż. Olgierda Łukaszewicza.

- Widowisko to inscenizacja "Konstytucji dla Europy jako ustawa mająca zapobiec wojnom", dokumentu Wojciecha Jastrzębowskiego z okresu powstania listopadowego. Najważniejszym przesłaniem, dla którego zajęliśmy się tym tekstem, jest chęć wydobycia go z mroku archiwów. Utwór, efekt pacyfistycznego projektu, został niemal zupełnie zapomniany, świadczy o naszej wspaniałej tradycji proeuropejskiej i - naszym zdaniem - powinien wejść do kanonu lektur obowiązkowych - powiedział prezes Związku Artystów Scen Polskich oraz reżyser widowiska Olgierd Łukaszewicz.

W jego opinii wiele myśli i postulatów Jastrzębowskiego spełniło się w Unii Europejskiej. - Nie będziemy jednak mówić o niej bezpośrednio. Dziewiętnastowieczny tekst ze współczesnością łączy tylko skojarzenie o przymierzu ludów. Powiemy tylko, że nie chcielibyśmy, aby granice między państwami europejskimi zaczęły funkcjonować na nowo. Za Jastrzębowskim nawołujemy do przymierza pokoju - dodał.

Prezes ZASP podkreślił także, że ma nadzieję - zwłaszcza po brytyjskim referendum w sprawie Brexitu - że, także dzięki widowisku, "będziemy bardziej uważni na naszą tradycję historyczną" i z większym szacunkiem podejdziemy do - dawnej jeszcze - koncepcji łączenia krajów.

- Każdy Polak powinien się według nas zastanowić, co to znaczy dla niego być mieszkańcem Europy. Jesteśmy wszyscy Europejczykami, ale za mało mówimy o tym, co dla każdego z nas z tego wynika - zaznaczył.

Słowacki, Mickiewicz, Krasiński na Agrykoli

W ramach widowiska wystawione zostaną sceny z utworów Stanisława Wyspiańskiego, m.in. "Nocy listopadowej". Artyści ZASP przedstawią także wplecione w nie - według scenariusza Łukaszewicza - teksty m.in. Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego i Gustawa Ehrenberga.

Widzowie usłyszą również fragmenty sztuk, które były grane w czasie powstania listopadowego na scenie Teatru Narodowego (m.in. "Przebudzenie ojczyzny" Aleksandra Dmuszewskiego) oraz fragment z nagrania papieża Jana Pawła II, zachęcający Polaków do wstąpienia do Unii Europejskiej. Artystom podczas widowiska będą towarzyszyli kawalerzyści oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych.

- Nicią przewodnią w całym spektaklu jest piosenka o "3 Maja". Utwór ten był wykorzystywany przez Radio Wolna Europa. To była przez wiele lat zakazana pieśń Polaków, którą wielokrotnie przywołamy w trakcie widowiska - opowiadał Łukaszewicz. - Nie chcieliśmy korzystać z żadnych dzisiejszych tekstów. Wychodząc z założenia Norwida, że przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej, staraliśmy się wyciągnąć te elementy, które niepokoją nas dzisiaj - dodał.

Jako soliści w widowisku wystąpią Marek Bałata, Krzysztof Gosztyła, Natalia Sikora, Dorota Osińska i Jakub Wocial.

Autorem scenografii jest Jerzy Kalina, muzyki - Janusz Grzywacz, a kostiumów - Elżbieta Radke.

Organizatorem wydarzenia jest powstałego z inicjatywy ZASP, Narodowe Centrum Kultury, partnerami - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych i Archiwa Główne Akt Dawnych.

Źródło: PAP

Obraz
warszawaeuropakonstytucja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)