Trwa ładowanie...

Fotostory: Nurkowanie w Warszawie

Glinianka Cietrzewia położona na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy została wybrana na lokalizację kwietniowego Tygodnia Czystości Wód

Fotostory: Nurkowanie w Warszawie
d1nvujv
d1nvujv

19 sierpnia Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska zrealizowała nurkowanie w Gliniance Cietrzewia położonej na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy. Pogoda dopisała, a na miejscu zjawiło się ponad 10 płetwonurków chętnych wziąć udział w podwodnym rekonesansie przed planowaną na kwiecień akcją sprzątania z okazji Tygodnia Czystości Wód.

W 1842 r. we Włochach powstała pierwsza cegielnia, która wykorzystywała tamtejsze złoża iłów. Po zaprzestaniu wydobycia gliny wyrobisko służyło do przechowywania lodu w okresie letnim. Były to tak zwane lodownie. Po zaprzestaniu eksploatacji obiektu zostały one zalane wodą i otrzymały dzisiejszy wygląd.

Stawy nie były zagospodarowane i stanowiły ostoję dzikiej przyrody o charakterze wodnym. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku teren stawów został zagospodarowany, stworzono alejki, tereny zabaw dla dzieci. Zaprzestano spuszczać nieczystości. Kolejna, całkiem niedawna modernizacja parku stworzyła idealne warunki do rodzinnego wypoczynku. Oprócz nowych ławek i alejek, w parku został zorganizowany plac zabaw i toaleta. Dodatkowo są tam drewniane pomosty dla wędkarzy. Dla nurków również warunki okazały się wygodne do swobodnego przebrania się i wejścia do wody. Brzeg zbiornika zabezpieczony jest drewnianą opaską, która posłużyła jako miejsce do zakładania sprzętu.

- Warunki nurkowe były lepsze niż spodziewane. Do 4-5 metrów widoczność maksymalnie do 1 metra, ale najczęściej niecałe pół metra. Od 6-7 metra panował mrok, a widoczność poprawiała się do około 2 metrów. Dno zbiornika jest niczym gąbczasta, czarna pustynia. Największa zalogowane głębokości to 9,2 oraz 9,5 metra, czyli całkiem zbliżone do informacji uzyskanej z mapy batymetrycznej podającej 10 metrową głębokość zbiornika. Na około 4-5 metrze wyraźnie wyczuwalna termoklina, pod którą panuje temperatura od 4 do 6 stopni C - piszą na portalu społecznościowym fani warszawskiego nurkowania.

d1nvujv

Pod wodą zaobserwowano butelki, puszki, odpady plastikowe oraz opony samochodowe, podjęto zatem decyzję o tej właśnie lokalizacji kwietniowego Tygodnia Czystości Wód. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Warszawa-Włochy udzielił pozwolenia na akcję, a także będzie odpowiedzialny za dostarczenie worków i wywóz zebranych odpadów. Wstępny termin akcji to 7 kwietnia 2013.

Proponujemy już teraz zapisać sobie tę datę, a więcej informacji pojawi się z czasem na www.gepn.pl oraz www.facebook.com/GEPN.POLSKA . Polecamy zaglądać regularnie.

Fot. Jan Michniewski ( www.facebook.com/HerStarrPhotography ), Michał Gorzelak, fot. podwodne Kamil Jaczyński

d1nvujv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nvujv
Więcej tematów