Dziś pogrzeb Longina Komołowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej
Longin Komołowski aktywnie działał w "Solidarności", w 1980 roku uczestniczył w strajku w Stoczni Szczecińskiej. W latach 1997-2001 i 2007-2011 był posłem.
Podczas państwowego pogrzebu z asystą wojskową będzie żegnany Longin Komołowski. Były wicepremier, minister pracy i prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" spocznie w Panteonie Wielkich Polaków w krypcie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Zmarł 30 grudnia w wieku 68 lat.
Główne uroczystości pogrzebowe zostaną poprzedzone modlitwą i pieśniami solidarnościowymi i polonijnymi. Mszy świętej o godzinie 14. przewodniczyć będzie kardynał Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi biskup Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Liturgia i przemówienia pożegnalne odbędą się w głównej części Świątyni Opatrzności Bożej - powiedział IAR proboszcz Parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz. Potem trumna zostanie zaniesiona do krypty, gdzie spocznie w Panteonie Wielkich Polaków obok kwater księży Zdzisława Peszkowskiego i Jana Twardowskiego.
Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł powiedział IAR, że w uroczystościach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i liderzy wielu środowisk, z którymi był związany zmarły między innymi związkowcy i przedstawiciele Polonii.
Longin Komołowski aktywnie działał w "Solidarności" , w 1980 roku uczestniczył w strajku w Stoczni Szczecińskiej. W latach 1997-2001 i 2007-2011 był posłem. W latach 1997-2001 był ministrem pracy z ramienia AWS, a od 1999 do 2001 roku pełnił także funkcję wicepremiera w rządzie Jerzego Buzka.
W latach 2000-2015 Longin Komołowski był prezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Od 2010 roku stał zaś na czele stowarzyszenia "Wspólnota Polska", którego celem jest umacnianie więzi z Polską osób polskiego pochodzenia i Polaków zamieszkałych za granicą.
Źródło: (IAR)
Przeczytaj też: Smog. Rzecznik Praw Dziecka apeluje ws. najmłodszych