Trwa ładowanie...

Dworzec Główny znowu będzie obsługiwał pasażerów. Minęło 21 lat od zamknięcia

We wtorek PKP podpisało umowę na remont stacji Warszawa Główna obok placu Zawiszy. Koszty modernizacji sięgną prawie 81 mln złotych. - Dworzec wróci do życia pod koniec 2019 roku - zapewnia Ministerstwo Infrastruktury.

Dworzec Główny znowu będzie obsługiwał pasażerów. Minęło 21 lat od zamknięciaŹródło: Agencja Gazeta, fot: Agata Grzybowska
d4eqsnz
d4eqsnz

Stacja Warszawa Główna będzie posiadać dwa 300 metrowe perony i obsługiwać pociągi regionalne i aglomeracyjne. Wejście na dworzec planowane jest od strony ul. Towarowej, a od strony Al. Jerozolimskich powstanie kładka wyposażona w rampy dla rowerów i windy. Firma projektowa skupi się na dostosowaniu miejsca do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Przed wejściem na stację powstanie 15 miejsc postojowych "Kiss&Ride", 10 stanowisk dla taksówek oraz parking dla rowerów.

http://mib.gov.pl
Źródło: http://mib.gov.pl, fot: PKP Polskie Linie Kolejowe

Podczas podpisania umowy PKP Polskie Linie Kolejowe z firmą Trakcja PRKiI uczestniczył wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Tłumaczy, że Krajowy Program Kolejowy zawiera projekty, które zwiększają rolę kolei w aglomeracjach. Dodaje, że w tych działaniach mieści się przywrócenie ruchu na stacji Warszawa Główna. - To rozwiązania łączące systemy komunikacji, a tym samym ułatwiające codzienne podróże mieszkańców. Projekty takie jak ten sprawiają, że zbliżamy się do celu, którym jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna mówi Andrzej Bittel.

mib.gov.pl
Źródło: mib.gov.pl, fot: PKP Polskie Linie Kolejowe

Dworzec Główny powstał w 1945 roku i był największym dworcem w Warszawie. W 1976 roku ruch osobowy został zamknięty zaraz po otwarciu stacji Warszawa Centralna. Natomiast Warszawa Główna obsługiwała jedynie pociągi elektryczne w kierunku Warki, Radomia, Skarżyska-Kamiennej i Kielc. Ostatecznie stację całkowicie zamknięto w 1997 roku. Aktualnie znajduje się tam Muzeum Kolejnictwa z wystawą stałą i czasową.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Koparka wjechała w stację paliw. "Było o krok od ogromnego wybuchu"

d4eqsnz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eqsnz
Więcej tematów