RegionalneWarszawaDruzgocący raport Zielonego Mazowsza. "Przestrzeń miejska nie dla warszawiaków"

Druzgocący raport Zielonego Mazowsza. "Przestrzeń miejska nie dla warszawiaków"

"Przestrzeń publiczna Warszawy bardzo rzadko jest tworzona jako efekt konkursów architektonicznych lub urbanistycznych"

Druzgocący raport Zielonego Mazowsza. "Przestrzeń miejska nie dla warszawiaków"

Prawie jednocześnie z huraoptymistycznym podsumowaniem roku działania obecnych władz miasta (z którego dowiemy się m.in., że "Warszawa jest miastem dobrego życia – dostępnym, różnorodnym, atrakcyjnym") ukazał się raport Zielonego Mazowsza "Czy Warszawa jest otwarta na przestrzenie publiczne? Teoria a praktyka", z którego dowiemy się, że teoria rzeczywiście różni się od praktyki.

Dokument ZM ukazuje wady i zalety przestrzeni miejskiej Warszawy. Analizie poddano organizację przestrzeni i jej dostosowanie do potrzeb różnych użytkowników. Przykłady dobrych i złych rozwiązań skonfrontowano z deklaracjami zawartymi w dokumentach.

Mało przyjazna dla pieszych i rowerzystów

- Przestrzeń miasta to nie tylko jego powierzchnia, lecz również krajobraz, zabudowa, dostępność i czytelność, a także ikonografia (m.in. billboardy, szyldy i znaki, w tym najróżniejsze logo, marki handlowe, symbole kulturowe, znaki drogowe) - piszą autorzy raportu. I dodają, że "Aby miasto było atrakcyjne, muszą istnieć przestrzenie inne niż prywatne - takie, w
których ludzie będą mogli się ze sobą spotykać".

Z raportu wynika, że warszawska przestrzeń publiczna jest mało przyjazna dla pieszych i rowerzystów. "Przestrzeni dla pieszych jest nie tylko relatywnie mało, ale dodatkowo porozcinana jest szerokimi jezdniami i płotami (stawianymi w dużej mierze przez miasto)". W raporcie wykazano też braki w sposobie planowania przestrzeni i zarządzania nią, w tym niekonsekwencję w zapisach planów zagospodarowania przestrzennego.

Autorzy dodają, że odpowiedzialność za taki stan przestrzeni publicznej spoczywa na wielu podmiotach (głównie miejskich), co często przekłada się na brak koordynacji działań.

Teoria a praktyka

- Przestrzeń publiczna Warszawy bardzo rzadko jest tworzona jako efekt konkursów architektonicznych lub urbanistycznych - zwraca uwagę Zielone Mazowsze. Zieleń miejska - zwłaszcza wysoka - jest marginalizowana (mechanizmem naprawczym jest w tym przypadku budżet partycypacyjny), a potencjał do organizacji wydarzeń nie jest w pełni wykorzystywany.

"Po dziesięciu latach od uchwalenia Strategii (chodzi o dokument "Strategia rozwoju miasta stołecznego Warszawy do 2020
roku" - przyp. red) nadal nie zrealizowano założeń, które zaplanowano. Nie przyjęto programu sukcesywnego upiększania miasta, ani zasad tworzenia przestrzeni miejskiej, ani tym bardziej zasady planowego rozmieszczenia małej architektury i zasady rozmieszczania reklam. A jeśli wymienione zasady istnieją w szufladach biur urzędu miasta, ich przestrzeganie jest w nikłym stopniu egzekwowane" - czytamy w raporcie.

Bez nagrody

Brakuje spójności między dokumentami strategicznymi a aktami planowania przestrzennego oraz praktyką inwestycyjną miasta. "Widoczne jest to zarówno w sposobie wykorzystania przestrzeni miejskiej, jak też jej jakości" - podkreślają autorzy raportu. I dodają, że w Warszawa rzadko zgłasza swoje projekty do corocznego konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Jeszcze rzadziej otrzymuje jakiekolwiek wyróżnienia w tym konkursie. - W dziewięciu dotychczas odbytych edycjach konkursu Warszawa nigdy nie otrzymała nagrody głównej - informują autorzy.

Warto zauważyć, że w raporcie dostrzeżono także pozytywne zmiany, jakie zaszły w Warszawie w ostatnich latach. Pozytywnie oceniono np. miejski system informacji, inicjatywy w zakresie rearanżacji przestrzeni ulic śródmiejskich czy warsztaty SARP dot. centrów lokalnych. Pełną wersję dokumentu znajdziecie tutaj (PDF) . Zielone Mazowsze to ekologiczna organizacja pozarządowa, działająca w stolicy od 1994 roku.

Obraz
raportprzestrzeń publicznazielone mazowsze

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)