Trwa ładowanie...

Dawna stacja transformatorowa na Pradze zostanie wyremontowana!

"Powróci do dawnego wyglądu już latem 2015 roku"

Dawna stacja transformatorowa na Pradze zostanie wyremontowana!
d2nawdz
d2nawdz

Dawna stacja transformatorowa stojąca przy ul. 11 listopada na Pradze Północ zostanie wyremontowana. Firma RWE Stoen przekazała ją nieodpłatnie dzielnicy, która zapowiedziała odbudowę "zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi"

Blaszany wałek z płaskim, zakończonym kulą dachem z wyglądu przypomina słup ogłoszeniowy. Jest to jednak stacja transformatorowa z początku XX wieku. Nie została wpisana do rejestru, jednak jest zabytkiem, a dokładniej "zabytkiem inżynierii miejskiej". Stoi przy ul. 11 listopada, na wysokości Konopackiej. Jest jednym z kilku takich ocalałych, stuletnich słupów (zwanych też kioskami elektrycznymi), ale jedynym po prawej stronie Wisły. Pozostałe zobaczyć możemy np. przy Karowej lub na placu Unii Lubelskiej.

O tym, że stacja jest w alarmującym stanie informowaliśmy w ubiegłym roku . Jego podstawa, co możecie zobaczyć na filmie poniżej, zupełnie się sypie, co powoduje, że stacja przechyla się na jedną ze stron.

"Kiosk" należący do tej pory do firmy RWE Stoen został właśnie przekazany dzielnicy. Jak powiedziała WawaLove.pl Beata Bielińska-Jacewicz z biura prasowego dzielnicy, stało się to na prośbę burmistrza Pawła Lisieckiego, jednak największe zasługi mają tu aktywiści prascy, którzy wielokrotnie zwracali się do urzędników o podjęcie działań w tej sprawie. W końcu się udało. - Teraz trzeba oszacować koszty, wystąpić do konserwatora o zalecenia w sprawie odbudowy stacji, wpisać ten remont do budżetu dzielnicowego - mówi rzeczniczka i dodaje, że władze Pragi Północ wystąpią do konserwatora, by "elektryczny kiosk" wpisać do rejestru zabytków .

d2nawdz

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, stacja transformatorowa powróci do dawnego wyglądu już w lecie tego roku.

Przeczytajcie też: Warszawa ma kolejny zabytek!

d2nawdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nawdz
Więcej tematów