Trwa ładowanie...

Bezpieczna droga do szkoły

Sam(a) możesz zgłosić na policję źle oznakowane przyszkolne przejście dla pieszych

Bezpieczna droga do szkoły
d1dn4hy
d1dn4hy

Jak co rokuwe wrześniu, ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Stołeczni policjanci aktywnie włączają się w działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych. Wspierani przez strażników miejskich będą obecni w rejonach szkół i przedszkoli. Będą sprawdzali właściwe oznakowanie przejść dla pieszych w rejonach przyszkolnych (tel. 0-22 603-62-57, a po 16:00 - 603-77-55). Będą kontrolowali kierowców, którzy nie bacząc na bezpieczeństwo dzieci łamią w tych miejscach przepisy ruchu drogowego.

Policjanci zorganizują w szkołach spotkania z najmłodszymi podczas których pokażą im, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, na co zwracać uwagę, o jakich przepisach drogowych trzeba pamiętać. Przed szkołami praktycznie pokażą najmłodszym, jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych. Funkcjonariusze pomogą w przygotowaniu uczniów, szczególnie klas I szkół podstawowych, do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dróg. Spotkania będą także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, jak choćby książeczki edukacyjne czy elementy odblaskowe. Na spotkaniach ze stróżami prawa omawiane będą m.in. tematy związane z:

 1. podstawowymi przepisami i zasadami ruchu drogowego niezbędnymi do prawidłowego korzystania z dróg publicznych przez osoby piesze,
 2. rodzajami zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z ruchem kołowym i pieszym, w tym sposobami unikania wypadków przez dzieci,
 3. uwarunkowaniami zagrożeń z jakimi spotkać się mogą osoby nieletnie w miejscach publicznych (ulice, place zabaw itp.).

Pamiętajmy jednak, że poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Podkreślić należy fakt, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach - należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.

d1dn4hy

Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Obowiązkowo odblasków używają dzieci do lat 15 poruszające się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym.

Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dotyczy to maluchów wieku do 12 lat, nieprzekraczających 150 cm wzrostu.

Policjanci pragną przekazać najmłodszym kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominają również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych.

Rady dla dzieci:

 1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź "na skróty” przez miejsca ustronne.
 2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.
 3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.
 4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.
 5. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.
 6. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.
 7. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym dla obcego.
 8. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

Rady dla rodziców:

 1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.
 2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).
 3. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.
 4. Dowożąc dziecko do szkoły w wieku do 12 roku życia pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych. Na przednim siedzeniu dziecko do 12 lat może być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym.
 5. Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu.
d1dn4hy

Do wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!

d1dn4hy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dn4hy
Więcej tematów