Trwa ładowanie...
d1mpx44
d1mpx44
d1mpx44

8 maja 1079 - Zamordowanie św. Stanisława

Zginął Stanisław ze Szczepanowa, biskup krakowski, jeden z przywódców opozycji przeciwko Bolesławowi II Śmiałemu. Według przekazu Wincentego Kadłubka, został zamordowany na stopniach ołtarza na Skałce w Krakowie. Kanonizowany w 1253 roku. Urodził się ok. 1030 r.

8 maja 1851 - Urodził się Stanisław Witkiewicz

Urodził się Stanisław Witkiewicz, malarz, krytyk literacki, twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego w budownictwie. Zaprojektował między innymi willę "Pod Jedlami" w Zakopanem i Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce. Zmarł 5 września 1915 roku.

8 maja 1879 - Pierwszy patent samochodu

George Baldwin Selden z Rochester w Stanach Zjednoczonych złożył pierwszy w historii USA patent na samochód. Przyznano go w 1898 roku na unikatowe połączenie silnika spalinowego z powozem.

8 maja 1892 - Urodził się Stanisław Sosabowski

Urodził się Stanisław Sosabowski, generał, uczestnik kampanii wrześniowej, współorganizator polskiej pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Szkocji. Dowodził nią w bitwie pod Arnhem. Po demobilizacji pozostał na emigracji i osiedlił się w Londynie. Autor pracy „Wychowanie żołnierza-obywatela” i wspomnień "Najkrótszą drogą". Zmarł w Wielkiej Brytanii, 25 września 1967 roku.

d1mpx44

8 maja 1943 - Samobójstwo przywódców powstania w getcie warszawskim

W bunkrze przy ulicy Miłej w Warszawie zginął śmiercią samobójczą Mordechaj Anielewicz. Wraz z nim odebrali sobie życie pozostali przywódcy powstania w warszawskim getcie. Od 2 grudnia 1942 roku Anielewicz był komendantem Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia 1943 roku stanął na czele powstania. Urodził się w 1919 r.

8 maja 1945 - Powtórny akt kapitulacji III Rzeszy

Niemiecki feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisał w Berlinie kapitulację III Rzeszy, którą przyjął radziecki marszałek Żukow. Wprawdzie już poprzedniego dnia podobny dokumentu sygnował generał Alfred Jodl w kwaterze generała Dwighta Eisenhowera, jednak Rosjanie zażądali powtórzenia ceremonii w obecności dowódcy sił radzieckich marszałka Georgija Żukowa w Niemczech.

8 maja 1947 - Aresztowanie Witolda Pileckiego

Urząd Bezpieczeństwa aresztował Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza podziemia, organizatora ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Był współautorem raportu oświęcimskiego. Został skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. W 2006 roku został Kawalerem Orderu Orła Białego.

d1mpx44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1mpx44
Więcej tematów