Warszawa podjęła decyzję ws. Strefy Czystego Transportu
W czwartek wieczorem warszawscy radni przyjęli uchwałę, na mocy której w stolicy zostanie wprowadzona Strefa Czystego Transportu. Wcześniej zatwierdzono poprawki zgłoszone przez radnych z KO. Odrzucono wszystkie poprawki zaproponowane przez PiS i Lewicę. Obrady przerywane były głośnymi protestami przeciwko SCT.
Strefa Czystego Transportu to obszar wydzielony specjalnie, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin. Podczas sesji przeciwnicy wprowadzenia tego rozwiązania wyrażali swój sprzeciw. Ich głośne okrzyki i gwizdy zmusiły przewodniczącą do przerwania obrad.
Podczas głosowań również słychać było manifestacje przeciwników SCT. "Hańba", "Marionetki" - to słowa, które padły z ich ust, kiedy radni przegłosowali wprowadzenie strefy.
Zasady Strefy Czystego Transportu
Strefa Czystego Transportu, która ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 roku, zakłada zakaz wjazdu dla samochodów z silnikiem diesla starszych niż 18 lat oraz pojazdów benzynowych starszych niż 27 lat.
Osoby, które mieszkają w obrębie tej strefy i płacą podatki w Warszawie, będą zwolnione z obowiązku spełniania wymagań strefy aż do stycznia 2028 roku. Po tym terminie nie będą mogli poruszać się po tym obszarze pojazdem z silnikiem Diesla starszym niż 13 lat oraz pojazdem benzynowym starszym niż 22 lata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodatkowo, wprowadzono wyjątek dla osób starszych, które w 2023 roku ukończą 70 lat, pod warunkiem, że były właścicielami swoich pojazdów już przed przyjęciem uchwały. Te osoby będą zwolnione na zawsze z przestrzegania zasad obowiązujących w ramach SCT.
Przewidziane są również dodatkowe wyjątki od przyjętych zasad. Wyłączenia ustawowe obejmują służby, takie jak: pogotowie, policja, straż pożarna, straż graniczna, a także pojazdy osób z niepełnosprawnością oraz inne, na przykład autobus szkolny z wycieczką.
Z kolei wyłączenia gminne dotyczą pojazdów zabytkowych i historycznych oraz pojazdów specjalnych, takich jak pomoc drogowa czy karawan pogrzebowy. Wyjątki gminne okazjonalne obejmują przypadki losowe, na przykład dojazd do szpitala, lekarza, miejsca zdawania matury - przepustka jest możliwa do wykorzystania przez cztery dni w roku.