PolskaWaniek: nie mówiłam, że w styczniu chcemy powołać rady nadzorcze TVP i PR

Waniek: nie mówiłam, że w styczniu chcemy powołać rady nadzorcze TVP i PR

Była szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek w wydanym oświadczeniu napisała, że w żadnym z wywiadów nie mówiła, iż
KRRiT zamierza w styczniu powołać rady nadzorcze mediów publicznych.

02.01.2006 15:05

Waniek odniosła się w ten sposób do wypowiedzi szefa Kancelarii Prezydenta, Andrzeja Urbańskiego w radiowej Trójce. Urbański powiedział, że prezydent Lech Kaczyński podpisując ustawy medialne nie miał "dużego pola manewru", bo "Danuta Waniek potwierdziła w jakimś z wywiadów (plan), że stara krajowa rada marzyła tylko o jednym, żeby natychmiast w styczniu powołać rady nadzorcze telewizji publicznej i publicznego radia".

"Słowami tymi Andrzej Urbański wprowadza opinię publiczną w błąd" - napisała Danuta Waniek.

Według niej, powtarzanie informacji o zamiarze powołania przez KRRiT rad nadzorczych mediów publicznych już w styczniu - co - jak twierdzi była szefowa Krajowej Rady - "z uporem czynią politycy PiS", "ma na celu odwrócenie uwagi opinii publicznej od łamania prawa i naruszenia konstytucji "przez PiS, LPR oraz Samoobronę". To złamanie prawa i naruszenie konstytucji - w ocenie Waniek - potwierdził prezydent Lech Kaczyński, podpisując ustawy.

Waniek podkreśliła, że powoływanie członków rad nadzorczych to "proces długotrwały, poprzedzony zgłaszaniem kandydatów przez członków KRRiT, analizą ich dokonań i dorobku", dlatego - jak napisała - "KRRiT nie mogła więc wybrać z dnia na dzień nowych członków rad nadzorczych".

Zdaniem Waniek, "czym innym jest fakt", że zgodnie z prawem, KRRiT wraz z początkiem roku otrzymywała prawo do wyboru członków rad nadzorczych.Przypomniała, że powinno to nastąpić do końca czerwca 2006 r.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawy medialne 30 grudnia 2005 r. Tego samego dnia ustawy znalazły się w Dzienniku Ustaw. Tym samym przestała istnieć 9-osobowa Krajowa Rada. W najbliższych dniach Sejm, Senat i prezydent mają powołać nowy, 5-osobowy skład KRRiT.

Tempo prac nad ustawami medialnymi w Sejmie było wyjątkowo szybkie. Opozycja uznała, że PiS chciało nie dopuścić, aby 9- osobowa Krajowa Rada wybrała członków rad nadzorczych mediów publicznych.

Sejm, Senat i prezydent wybiorą nową, 5-osobową KRRiT w najbliższych dniach. Pierwsze posiedzenie Sejmu w 2006 r. ma się rozpocząć 11 stycznia. Jak wyjaśnił PAP pos. Antoni Mężydło (PiS), do połowy nadchodzącego tygodnia kluby powinny zgłosić marszałkowi Sejmu swoich kandydatów do Rady. LPR już przedstawiła swojego kandydata - jest nim poseł tego klubu - 28-letni Daniel Pawłowiec.

Danuta Waniek, pytana kilka dni temu przez PAP o to, jakie ma plany na przyszłość, mówiła, że zamierza podjąć pracę wykładowcy na jednej z prywatnych uczelni. Część pozostałych członków Rady również chce podjąć pracę dydaktyczną. W niedzielę Waniek powiedziała PAP, że jej zdaniem, KRRiT nie zakończyła kadencji i planuje posiedzenie na 5 stycznia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)