PolskaWaniek: budżet do Trybunału Konstytucyjnego

Waniek: budżet do Trybunału Konstytucyjnego

Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek zwróciła się do prezydenta z prośbą, aby przed podpisaniem ustawy budżetowej na rok 2005 skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego - poinformował rzecznik Waniek Rafał Rastawicki.

Sprawa ma związek z przyszłorocznym budżetem KRRiT. Decyzją Sejmu środki, którymi Rada w 2005 r. będzie dysponowała, są o jedną czwartą niższe od tegorocznych (15,8 miliona zł wobec 21,3 mln zł).

Waniek chciałaby, by TK sprawdził, czy ustawa budżetowa na rok 2005 jest zgodna z art. 213, 216 i 219 Konstytucji RP oraz art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansach publicznych w zakresie przepisów ustanawiających fundusze na działalność KRRiT.

W tej sprawie szefowa KRRiT skierowała list do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Napisała w nim, że obniżenie budżetu Rady uniemożliwi jej wykonywanie zadań nałożonych na nią przez konstytucję i ustawę o radiofonii i telewizji; m.in. nie pozwoli na pokrycie kosztów wynajmowania siedziby KRRiT, oznaczać będzie również konieczność zwolnienia znacznej części pracowników.

Przewodnicząca KRRiT uważa obniżenie budżetu KRRiT na 2005 r. za świadomy zamach na konstytucyjną niezależność KRRiT.

Sejm przyjął ustawę budżetową w środę. Zgodnie z konstytucją, prezydent musi ją podpisać w ciągu 7 dni od przekazania mu jej przez marszałka Sejmu. Ustawy budżetowej prezydent nie może zawetować, jednak może zwrócić się do TK o sprawdzenie zgodności budżetu z konstytucją. Musi to uczynić przed jej podpisaniem. Trybunał ma maksymalnie 2 miesiące na orzeczenie, czy ustawa budżetowa jest zgodna z konstytucją.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)