Trwa ładowanie...
d3yowiz

Waldemar Bednarz przedstawił program wyborczy. Trzy razy "tak" dla zmian

Kandydat lewicy na prezydenta Wrocławia, Waldemar Bednarz, zaprezentował oficjalnie swój program wyborczy. Hasłem programu jest "Trzy razy "tak" dla głębokich zmian w naszym mieście i jeden raz nie dla Rafała Dutkiewicza".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Waldemar Bednarz przedstawił program wyborczy. Trzy razy "tak" dla zmian
(WP.PL)
d3yowiz

Podczas czwartkowej konferencji, która odbyła się na wrocławskim Rynku, Waldemar Bednarz, kandydat SLD i organizacji lewicowych na prezydenta Wrocławia, zaprezentował swój program wyborczy pod nazwą "Nowy Ład we Wrocławiu". Hasłem wyborczym programu jest "Trzy razy TAK dla głębokich zmian w naszym mieście i jeden raz NIE dla Rafała Dutkiewicza".

Bednarz przedstawił diagnozę miejskich finansów oraz wskazał na rosnące w szybkim tempie zadłużenie Wrocławia. Podkreślił, że stolicę Dolnego Śląska trawią też takie problemy jak wysokie koszty życia, bezkarność i arogancja władzy, brak społecznego dialogu, degradacja środowiska oraz archaiczny system transportowy. - Po latach gigantomanii "jeszcze prezydenta" Dutkiewicza pozostaną nierentowne inwestycje i kilkumiliardowe zadłużenie miasta - dodał kandydat.

Ponadto Waldemar Bednarz wskazał na historię kryzysu miasta, która jego zdaniem dzieli się na cztery etapy. Pierwszym miałaby być emisja komunalnych obligacji na kwotę 130 mln zł w 2010 r. Dwa lata później miał nastąpić kolejny etap, kiedy miasto sprzedało budynki w kwartale ulic Świdnickiej, Piłsudskiego, Bogusławskiego i Zapolskiej za cenę ponad 80 mln zł. Trzeci etap to "chwilówki" zaciągane przez magistrat w 2014 r. na spłatę deficytu budżetowego. Czwarty etap kryzysu Bednarz przewiduje na rok 2016.

d3yowiz

Kandydat lewicy planuje wprowadzić zmiany w trzech dziedzinach - kosztów życia, demokracji obywatelskiej oraz zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców Wrocławia. To właśnie tych sfer dotyczyć ma zawarte w haśle "trzy razy tak".

- Jako jedyny kandydat przedstawiam diagnozę miasta. Znam stan finansów każdej spółki miejskiej, a budżet miasta nie ma przede mną tajemnic. Ponadto, mamy program pozytywny - przedstawiamy wiele konkretów i rozwiązań - mówił na konferencji.

Bednarz twierdzi, że wie jak zaoszczędzić dla miasta 300 mln zł rocznie. Plany związane z obniżeniem kosztów życia dostrzega w restrukturyzacji długu Wrocławia, likwidacji co najmniej połowy spółek miejskich oraz rezygnacji z organizacji World Games 2017. Chce wprowadzić Kartę Mieszkańca dla osób składających PIT we Wrocławiu. Ma ona uprawniać do wielu ulg i zniżek.

Kandydat SLD ma w planach także wprowadzenie darmowych bilet komunikacji miejskiej dla dzieci do lat 16, obniżenie opłat za śmieci do poziomu realnych kosztów oraz oddanie spółki WKS Śląsk Wrocław w akcjonariat kibicom.

d3yowiz

Ważnym elementem programu wyborczego Waldemara Bednarza jest postawienie na komunikację zbiorową. Chce rozwijać system transportu zbiorowego i poprawić łatwość i szybkość dotarcia autobusami i tramwajami do celu. W związku z tym planuje wydzielić torowiska i wyodrębnić buspasy. W programie znajdzie się również plan zwiększenia zalesienia miasta i powołania urzędu ogrodnika miejskiego. Kandydat lewicy stawia też na łatwiejszy dostęp dzieci i młodzieży do obiektów sportowych.

Waldemar Bednarz ma zamiar usprawnić również system decydowania o sprawach miasta przez obywateli. Chce wprowadzić system referendów, aby wrocławianie mogli wyrazić swoje zdanie na temat istotnych kwestii społecznych i gospodarczych. Przedstawił także plany otwarcia sieci "Centrów Demokracji", gdzie obywatele mogą uzyskać informacje na temat inwestycji w mieście oraz składać własne wnioski i projekty.

Pytany przez dziennikarzy, Bednarz odpowiada, że chce wygrać wybory prezydenckie we Wrocławiu już w pierwszej turze. - W kampanii wykorzystam wszystkie środki, łącznie z Internetem, by dzięki niemu dotrzeć do ludzi młodych - zapowiada.

Kandydat lewicy powiedział także, że komitet SLD - Lewica Razem ma już kandydatów do rady miejskiej, a ich nazwiska podadzą do informacji w niedługim czasie.

d3yowiz

Podziel się opinią

Share

d3yowiz

d3yowiz
Więcej tematów