Trwa ładowanie...
d1amajr

Wabią emerytów, każą płacić słone kary. Mają siedzibę w biurowcu spółki Kaczyńskiego

Spółka Centrum Medyczne Świętego Franciszka (CMSF), która żeruje na naiwności starszych Polaków i każe im płacić za swoje usługi po kilkanaście tysięcy złotych, ma swoją siedzibę w słynnym biurowcu "Srebrnej"przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Za "Srebrną" stoi prezes PiS Jarosław Kaczyński i jego najbliżsi współpracownicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim biurze
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim biurze (East News, Fot: Mateusz Jagielski)
d1amajr

Spółkę po skrócie CMSF trudno skojarzyć. Wystarczy jednak rozszyfrować skrót: Centrum Medyczne Świętego Franciszka, żeby wiedzieć, o jaką firmę i jaką działalność chodzi.

Firma kusi starsze osoby, namawia do leczenia, po czym podsuwa do podpisania kosztowną umowę. Kiedy ktoś się zreflektuje, odstąpienie od umowy graniczy z cudem. Chyba że zostanie uiszczona wysoka kara.

Skargi do UOKiK

Pacjenci, którzy mieli styczność z firmą, masowo zaczęli wysyłać skargi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd szybko dostrzegł problem i zaczął ostrzegać potencjalnych klientów firmy. "Konsument zostaje przez telefon zaproszony na bezpłatne badanie EKG. Polega ono na badaniu palca wskazującego. Przedstawiciele spółki informują, że stan zdrowia konsumenta jest zły i proponują pakiety medyczne, które kosztują od 4 do 16 tys. zł i często oznaczają konieczność zaciągnięcia kredytu" - alarmował UOKiK.

d1amajr

Również do naszej redakcji zgłaszały sie osoby, które korzystały z usług firmy. - Zapraszają na rozmowy o zdrowiu w Mazowieckim Centrum Medycznym (MCM). Potem badają pulsoksymetrem (nakładka na palec pokazująca poziom saturacji krwi). Jest to badanie, na podstawie którego trudno jest precyzyjnie coś powiedzieć o stanie zdrowia, ale moja mama usłyszała, że jest bardzo źle i trzeba się leczyć. Wywierają silną presję, że to już teraz trzeba zacząć i najlepiej z ich pakietem – mówił portalowi money.pl pan Przemysław.

Zobacz także: Cezary Tomczyk: o. Rydzyk najchętniej jeździłby maybachem

UOKiK postanowił działalność firmy dokładnie sprawdzić. - Postępowanie wyjaśniające w sprawie rozpoczęliśmy w marcu po dwóch skargach od konsumentów. Obecnie zebraliśmy ponad 30 skarg na CMSF, które działa także jako Mazowieckie Centrum Medyczne i Dolnośląski Instytut Zdrowia. Konsumenci skarżą się, że zostali wprowadzeni w błąd. Wielu z nich nie wiedziało, że celem spotkania jest sprzedaż usług medycznych. Wątpią także w rzetelność przeprowadzanych w trakcie pokazów badań oraz przedstawianej w ich wyniku diagnozy stanu zdrowia. Skarżą się również, że przedstawiciele spółki wywierali na nich presję w celu szybkiego zawarcia umowy, twierdząc np. że pakiety w promocyjnej cenie zaraz się skończą - informuje nas Malwina Buszko z UOKiK.

d1amajr

- Postępowanie wyjaśniające w sprawie spółki CMSF jest w toku. Powinno zostać zakończone w najbliższych tygodniach. Jeśli zebrany materiał okaże się na tyle mocny, że potwierdzi zarzut łamania zbiorowych interesów konsumentów, to rozpoczniemy postępowanie właściwe, które może zakończyć się nałożeniem przez prezesa UOKiK na spółkę kary pieniężnej, w wysokości do 10 proc. obrotu za poprzedni rok – dodaje Malwina Buszko z UOKiK.

Sami swoi w Srebrnej

Siedziba kontrowersyjnej firmy znajduje się w biurowcu przy Alejach Jerozolimskich 125/127 na piątym piętrze. To nieruchomość należąca do spółki Srebrna powiązanej z PiS. Za sterami spółki Srebrna stoją zaufani ludzie Jarosława Kaczyńskiego. Prezesem jest Małgorzata Kujda, która objęła posadę po mężu Kazimierzu. W skład zarządu wchodzi też: Janina Goss, przyjaciółka rodziny Kaczyńskich; Halina Wojnarska (żona ministra Adama Lipińskiego); dwaj kierowcy Kaczyńskiego (Jacek Rudziński i Jacek Cieślikowski); kuzyn prezesa Grzegorz Jacek Tomaszewski (szef spółki wydającej "Gazetę Polską Codziennie”), europoseł Ryszard Czarnecki, a także Barbara Skrzypek, asystentka i osobista sekretarka prezesa.

Spółka Srebrna zostałą utworzona w 1995 roku. Założyły ją osoby należące do partii politycznej Porozumienie Centrum. Głównym udziałowcem Srebrnej została Fundacja Prasowa "Solidarność" Jarosława Kaczyńskiego. W 2012 r. władze Fundacji zdecydowały o jej likwidacji. Udziały w spółce Srebrna przekazały na rzecz Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Od tej pory Instytut stał się większościowym udziałowcem spółki Srebrna.

d1amajr

Każą sobie słono płacić

Ile kosztuje wynajem biura w budynku należącym do Srebrnej? Znaleźliśmy ogłoszenie firmy Walter Herz, która oferuje wynajem powierzchni biurowych w Alejach Jerozolimskich 125/127. Czynsz za metr kwadratowy – 50 zł, plus do tego 20 złotych opłat eksploatacyjnych (za metr kwadratowy). W sumie 70 zł za metr miesięcznie. Przy powierzchni 146 metrów (takie biuro do wynajęcia oferuje firma) wychodzi 10,2 tys. zł miesięcznie.

Ze spółką CMSF nie udało nam się skontaktować. Nikt nie odbierał numeru telefonu podanego na stronie. Pytania wysłaliśmy również do sekretariatu spółki Srebrna. Czekamy na odpowiedź.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1amajr

Podziel się opinią

Share
d1amajr
d1amajr
Więcej tematów