PolskaW tym tygodniu lot rosyjskich obserwatorów nad Polską

W tym tygodniu lot rosyjskich obserwatorów nad Polską

• Rosyjscy inspektorzy odbędą w czwartek lot obserwacyjny nad Polską
• Jest to zgodne z Traktatem o Otwartych Przestworzach
• Dystans lotu An-30B nad Polską wyniesie ok 1400 km

W tym tygodniu lot rosyjskich obserwatorów nad Polską
Źródło zdjęć: © WP | Konrad Żelazowski

30.08.2016 | aktual.: 30.08.2016 17:00

- Jak zawsze podczas zadania będzie im na pokładzie samolotu towarzyszyć polski zespół Traktatu, nadzorujący prawidłowość lotu - poinformował rzecznik Dowództwa generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak. Tym razem będzie to sześciu inspektorów z Dowództwa Generalnego i jednostek podległych. Szefem zespołu towarzyszącego jest ppłk Jarosław Cięciara z Oddziału Kontroli Rozbrojenia DPBM MON.

Obecna misja będzie drugim i ostatnim w tym roku lotem obserwacyjnym Rosjan nad Polską. Dystans lotu obserwacyjnego samolotu An-30B nad Polską wyniesie ok 1400 km i zostanie wykonany w czwartek w rejonie północno-zachodniej Polski.

Polska wykonała już przyznane na ten rok w traktacie dwa loty nad grupą państw Rosja-Białoruś oraz - wspólnie ze Słowakami - lot nad Ukrainą. Tym samym zrealizowano plan tegorocznej działalności weryfikacyjnej.

Lot nad Rosją i Białorusią polscy inspektorzy wykonali w maju na pokładzie samolotu tego samego typu co Rosjanie - wynajętego od Ukrainy An-30B.

Traktat o Otwartych Przestworzach (Treaty on Open Skies) został zawarty 24 marca 1992 roku w Helsinkach. Jego członkami są 34 państwa. Głównym celem traktatu jest zwiększenie poprzez obserwację z powietrza otwartości i przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez państwa-strony.

Roczne plany TOP określają liczbę lotów obserwacyjnych, które każde z państw-stron ma prawo wykonać nad terytorium innych państw lub obowiązek przyjąć u siebie. Traktat ułatwia nadzór nad przestrzeganiem zawartych porozumień rozbrojeniowych. Umożliwia także obserwację rejonów zagrożonych klęskami ekologicznymi i nadzór nad przestrzeganiem międzynarodowych porozumień o ochronie środowiska naturalnego.

Lot może się odbywać nad całym terytorium kraju, z wyłączeniem stref zakazanych. Dystans lotu zależy od terytorium państwa i liczby lotnisk udostępnianych systemowi Otwartych Przestworzy.

Jak podkreśla DGRSZ, Polska uznaje Traktat o Otwartych Przestworzach za istotny instrument budowy zaufania między państwami, a w konsekwencji wzmacniania systemu bezpieczeństwa europejskiego.

Źródło artykułu:PAP
samolotwojskolot
Zobacz także
Komentarze (239)