Trwa ładowanie...
d2gnqlo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W tej mszy wzięło udział ponad milion młodych katolików

Na ok. 1,5 miliona osób przybyłych z całego świata agencje i policja hiszpańska oceniają liczbę uczestników mszy papieskiej na lotnisku Cuatro Vientos pod Madrytem. Zakończyła ona trwające od 16 sierpnia XXVI Światowe Dni Młodzieży w stolicy Hiszpanii. Watykan oblicza nieco skromniej, że w niedzielnej mszy uczestniczyło "ponad milion młodych katolików".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W tej mszy wzięło udział ponad milion młodych katolików
(AFP)
d2gnqlo

W sobotę wieczorem policja zmuszona była zamknąć dla nowych grup pątników wstęp na teren lotniska, które na początku czuwania modlitewnego przed mszą papieską wydawało się już całkowicie zapełnione.

Z ciężkich chmur napływających nad lotnisko Cuatro Vientos (Cztery Wichry) lunął deszcz, który chwilami przechodził w nawałnicę. W tej sytuacji organizatorzy ŚDM postanowili jednak ponownie otworzyć bramki na lotnisko dla dalszych grup pielgrzymów, poszerzając przeznaczoną dla nich przestrzeń. Oceniają, że napłynęło jeszcze 200 000 osób, które pod namiotami, plandekami lub po prostu w śpiworach rozłożonych bezpośrednio na murawie lub ubitym gruncie szukały schronienia przed ulewą i wichurą.

- To była niezwykła noc, nie spałam ani chwili. Spędziliśmy ją na rozmowach, spotykając nowych ludzi i modląc się z nimi. Naprawdę niezwykła! - powiedziała 21-letnia Adrianna Wista, która przyjechała na ŚDM z Polski.

d2gnqlo

29-letnia Cristina Velazquez z Wenezueli spędziła całą noc z grupą pielgrzymów z Indii. - Na szczęście, gdy zaczęła się ulewa, policja, która początkowo zamknęła wejścia na przepełniony teren lotniska, ponownie otworzyła go dla pielgrzymów - mówiła młoda Wenezuelka.

Ulewa po niezwykle upalnym madryckim dniu, w ciągu którego temperatura dochodziła do 40 stopni Celsjusza, została przyjęta z ulgą przez wielu uczestników czuwania modlitewnego na lotnisku Cuatro Vientos.

Papież, który przybył w sobotę wieczorem do uczestników czuwania i właśnie zaczął przemawiać do młodzieży, schronił się pod wielkimi parasolami. Ustawiono je wcześniej dla ochrony przed słońcem. Papież musiał też przerwać na chwilę swe przemówienie.

Młodzież słuchająca Benedykta XVI powitała deszcz okrzykami na cześć papieża i śpiewem.

d2gnqlo

Śpiewy, którym chwilami towarzyszył dźwięk bębenków, umilkły o godzinie 4.00 nad ranem. Na lotnisku zapanowała cisza, która pozwoliła na krótki odpoczynek przed mszą.

O świcie zabłysło nad lotniskiem słońce, zapowiadając pogodny dzień.

Papież powrócił na lotnisko o 9.15 rano. Owacyjnie witany przez liczące prawie 1,5 miliona tłumy pielgrzymów, objechał papamobilem teren lotniska przed rozpoczęciem mszy.

W niedzielnej mszy papieskiej, kończącej XXVI ŚDM, uczestniczyli m.in. król Hiszpanii Juan Carlos i królowa Zofia, członkowie rządu, burmistrz Madrytu, Alberto Ruiz-Gallardon, oraz były premier Jose Maria Aznar.

d2gnqlo

Po mszy Benedykt XVI udzielił błogosławieństwa zgromadzonym na lotnisku i odjechał około godziny 12.30 do nuncjatury apostolskiej w Madrycie.

W niedzielę wieczorem papież odbędzie krótkie spotkanie z wolontariuszami, którzy pracowali przy organizacji XXVI ŚDM, a godzinę później na madryckim lotnisku Barajas nastąpi ceremonia pożegnania papieża, który odleci do Rzymu.

d2gnqlo

Podziel się opinią

Share

d2gnqlo

d2gnqlo
Więcej tematów