PolskaW Sejmie znów sprawa przeliczania głosów na mandaty

W Sejmie znów sprawa przeliczania głosów na mandaty

Po opublikowaniu wyroku TK, podczas dalszych prac nad projektem zmian w samorządowej ordynacji wyborczej zgłoszone mają być tak przez SLD, jak i kluby opozycyjne propozycje dotyczące metody przeliczania głosów na mandaty.

We wtorek wieczorem połączone komisje - ustawodawcza oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej - zdecydowały o podjęciu inicjatywy ustawodawczej i zgłoszeniu projektu nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej.

Inicjatorem zmian w ordynacji jest Instytut Spraw Publicznych. Projekt zawiera propozycje zgłoszone przez ISP, a następnie opracowane przez specjalną sejmową podkomisję powołaną przez obie komisje.

Przedstawiciele SLD, PO i PiS powiedzieli we wtorek PAP, że ze zgłoszeniem propozycji dotyczących metody przeliczania głosów na mandaty w wyborach samorządowych czekają tylko na ukazanie się w Dzienniku Ustaw ubiegłotygodniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

TK uznał za niezgodne z konstytucją, ze względu na tryb ich uchwalenia, przepisy wprowadzające w wyborach samorządowych sprzyjającą dużym ugrupowaniom metodę d'Hondta w miejsce korzystnego dla małych i średnich partii systemu St. Lague'a.

W opinii Trybunału, po uchyleniu przepisów o metodzie d'Hondta, niemożliwe jest automatyczne "odżycie" poprzednich przepisów o systemie St. Lague'a i dlatego konieczne jest ponowne zapisanie w ustawie metody przeliczania głosów na mandaty w wyborach samorządowych.

Do czasu opublikowania tego wyroku obowiązują dotychczasowe przepisy.

Zgłosimy poprawkę, pewnie wspólnie z PiS i być może też z PSL i LPR, albo poprawkę równoległą, mówiącą że w wyborach będziemy liczyć głosy metodą St. Lague'a - powiedział Waldy Dzikowski (PO). Dodał, że spodziewa się, iż ze względu na oczekiwanie na opublikowanie orzeczenia TK poprawka taka złożona zostanie w drugim czytaniu projektu nowelizacji ordynacji.

Przemysław Gosiewski (PiS) potwierdził, że jeśli będzie taka konieczność, jego ugrupowanie zaproponuje wprowadzenie sytemu St. Lague'a.

Projekt zmian w ordynacji wyborczej ma zostać złożony w Sejmie w środę. Jego pierwsze czytanie prawdopodobnie odbędzie się na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu.

Projekt ten zawiera przepisy dotyczące m.in. reguł ewidencjonowania komitetów wyborczych w wyborach samorządowych oraz zasad finansowania ich działalności.

Zarówno podczas prac podkomisji, jak i obu komisji dyskusję wzbudziły m.in. zgłoszone przez ISP propozycje dotyczące limitów wydatków komitetów wyborczych, a także kwestia umożliwienia dokonywania na rzecz komitetu wyborczego wpłat o określonej wysokości za potwierdzeniem kwitem kasowym.

Na posiedzeniu komisji zapowiedziano zgłoszenie propozycji modyfikujących te przepisy. M.in. rozważane ma być ustalenie limitu wydatków komitetów wyborczych "na jednego kandydata", a nie - jak to zaproponował ISP - ustalanie go w związku z liczbą mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego. (mag)

metodasejmtk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)