W Sejmie o uposażeniu europosłów
Wieczorem w Sejmie rozpoczęła się
debata nad projektem ustawy o uposażeniu polskich posłów do
Parlamentu Europejskiego.
14.07.2004 19:55
Celem projektu jest stworzenie podstaw prawnych do tego, aby polscy eurodeputowani mogli otrzymywać wynagrodzenie. Obecnie nie ma bowiem w polskim prawie żadnych uregulowań w tej sprawie. Co więcej na wynagrodzenia dla europosłów nie zapisano środków także w budżecie państwa na 2004 r.
W miniony piątek Prezydium Sejmu zobowiązało się, że Izba jak najszybciej przygotuje podstawę prawną, która umożliwi wypłacanie wynagrodzeń eurodeputowanym. Rząd zadeklarował, że w 2004 r. zapewni na to środki z rezerwy celowej na integrację europejską.
Zgodnie z projektem, uposażenie przysługuje eurodeputowanemu od pierwszego posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Będzie ono wypłacane miesięcznie, także za niepełne miesiące sprawowania mandatu. Eurodeputowani, którzy obejmą swój mandat w trakcie trwania kadencji będą otrzymywać wynagrodzenie od chwili złożenia ślubowania.
Uposażenie ma być porównywalna z wynagrodzeniem posłów do parlamentu krajowego. Uchwalenie ustawy pociąga za sobą konieczność zapewnienia w budżecie państwa ok. 4 mln zł w 2004 roku, a w latach następnych ok. 8 mln zł rocznie.
Eurodeputowani otrzymują z Parlamentu Europejskiego diety oraz środki na prowadzenie biur, podróże itd. Z kolei państwa członkowskie wypłacają posłom do PE wybranym na ich terytorium wynagrodzenie, którego wysokość jest porównywalna z wynagrodzeniem posłów krajowych.