Trwa ładowanie...
d13i551

W Sejmie o odszkodowaniach dla strażaków

Strażakom, którzy ucierpią podczas akcji ratowniczej, będzie przysługiwać jednorazowe odszkodowanie i renta z tytułu niezdolności do pracy - zakłada nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej, o której dyskutowano we wtorek w Sejmie.

Share
d13i551

Za zaproponowanymi przez rząd zmianami opowiedziały się wszystkie kluby poselskie. Samoobrona zarzuciła jednak rządowi zbytnią opieszałość w pracach nad nowelizacją i uznała, że nowela trafiła do Sejmu dopiero po ogólnopolskim proteście strażaków.

PO wnioskowała o przełożenie terminu wejścia w życie ustawy do 1 stycznia 2004 r. - zamiast 14 dni od ogłoszenia.

Zgodnie z nowelą, strażakowi jednostki przeciwpożarowej (także ochotniczej straży pożarnej), który ucierpi podczas działań ratowniczych lub ćwiczeń, przysługuje jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu, odszkodowanie za szkodę mienia oraz renta z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy.

W przypadku śmierci strażaka, jego rodzinie przysługuje jednorazowe odszkodowanie i renta rodzinna.

Według projektodawców, odszkodowania mają być wypłacane przez podmioty finansujące oddziały strażackie. Renty natomiast regulowane są przez przepisy o ubezpieczeniu społecznym.

Nowela nadaje ponadto strażakom prawo nakładania mandatów w razie stwierdzenia naruszeń przepisów przeciwpożarowych. Nakłada także na organy samorządowe obowiązek opłacania badań profilaktycznych strażaków.(an)

d13i551

Podziel się opinią

Share
d13i551
d13i551
Więcej tematów