W Sao Paulo uzależnieni od cracku będą przymusowo leczeni
Dorośli uzależnieni od cracku, szczególnie niebezpiecznej formy kokainy, będą przymusowo poddawani leczeniu w zamkniętych ośrodkach - poinformowały władze brazylijskiej metropolii Sao Paulo.
Chodzi o to, by objąć systemem "ludzi znajdujących się w skrajnej sytuacji, których życie jest zagrożone; państwo musi wówczas interweniować" - powiedziała Eloisa de Sousa ze stanowego ministerstwa sprawiedliwości. - Nie możemy pozwolić tym ludziom umrzeć - dodała.
Uzależnieni, którzy odmówią leczenia, będą na nie wysłani wbrew ich woli przez antynarkotykową komisję. W jej skład będą wchodzić lekarze, sędziowie, prokuratorzy i prawnicy. O leczenie może też wystąpić rodzina uzależnionego.
Obowiązkowe leczenie stosowane jest już w Rio de Janeiro, ale tylko w przypadku dzieci i osób niepełnoletnich. Trwa dyskusja nad rozszerzeniem tego systemu na dorosłych.
Ostatnie badanie federalnego uniwersytetu w Sao Paulo wykazało, że Brazylia jest liderem, jeśli chodzi o konsumpcję zarówno kokainy, jak i cracku. Ok. 6 milionów dorosłych próbowało kokainy, pod różnymi postaciami.
W grudniu brazylijski rząd rozpoczął wart 2,2 mld dolarów program walki z - jak to określono - epidemią cracku w 194-milionowym kraju. Rok temu w policyjnej operacji z położonej w centrum Sao Paulo dzielnicy nazwanej Crackolandia, słynącej z handlu narkotykami i prostytucji, wydalono kilka tysięcy uzależnionych.