Trwa ładowanie...
05-09-2012 19:30

W rzekach zagrożenie suszą hydrologiczną. Może zabraknąć wody

W związku z utrzymującym się brakiem opadów i systematycznym obniżaniem się poziomu wody w rzekach całego kraju występuje zagrożenie suszą hydrologiczną - wynika z informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przesłanej do Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego.

W rzekach zagrożenie suszą hydrologiczną. Może zabraknąć wodyŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
dvlf5ns
dvlf5ns

"Może to skutkować brakiem wody dla odbiorców korzystających z ujęć wód powierzchniowych. W przypadku długotrwałego utrzymywania się niskich stanów wód, możliwe jest zagrożenie dla poboru wody dla sieci wodociągowych oraz do celów energetycznych. Dotyczy to szczególnie dorzecza Wisły w południowej i centralnej części kraju" - podkreślono w informacji dot. zagrożenia kraju suszą hydrologiczną.

Informacja została opracowana przez wydział analiz RCB na podstawie danych IMGW. RCB zaleca, aby jednostki podległe wojewodom prowadziły stały monitoring sytuacji hydrologicznej w rzekach w związku z potencjalną koniecznością zapewnienia awaryjnego dostarczanie wody.

"Utrzymujący się od jesieni zeszłego roku niedobór opadów wpływa na systematyczne obniżanie się poziomu wody w rzekach całego kraju. Dotyczy to szczególnie dorzecza Wisły w południowej i centralnej części kraju" - napisano.

Jak podkreślono, burze w okresie od czerwca do sierpnia powodowały okresowe gwałtowne wzrosty stanów wody, ale nie doprowadziło to do uzupełnienia zasobów wód powierzchniowych i gruntowych.

dvlf5ns

"Aktualnie wartości przepływu wody w rzekach w większości stacji wodowskazowych układają się w strefie niskiej. Wskazuje to na zagrożenie niżówką hydrologiczną (czyli obniżeniem poziomu wód powierzchniowych i podziemnych), szczególnie w dorzeczu górnej i środkowej Wisły" - podkreślono.

Jak wynika z informacji, w ciągu najbliższego miesiąca prognozowana miesięczna suma opadów będzie kształtować się poniżej wartości średnich, co wpłynie na dalsze obniżanie się poziomu wody w rzekach.

"Przy dalszym obniżaniu się stanów wody mogą wystąpić braki wody dla odbiorców korzystających z ujęć wód powierzchniowych. Pogorszy się również jakość wody ze względu na zwiększenie stężenia zanieczyszczeń. Możliwe jest także utrudnienie poboru wody dla sieci wodociągowych oraz do celów energetycznych." - sygnalizuje RCB.

Działające od sierpnia 2008 roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapewnia obsługę Rady Ministrów, premiera, szefa MSW i Rządowego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego w sprawach zarządzania kryzysowego oraz pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego.

dvlf5ns
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvlf5ns
Więcej tematów