Trwa ładowanie...

W Polsce wzrosła liczba zachorowań wśród dzieci na ospę wietrzną

Od stycznia do końca lipca na [ ospę wietrzną ]( https://portal.abczdrowie.pl/ospa-wietrzna-u-niemowlaka ) zachorowało 176 tys. dzieci, a w tym samym czasie ub.r. 125 tys. - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Mimo to na darmową szczepionkę rodzice nie mają co liczyć - pisze "Metro".

Share
W Polsce wzrosła liczba zachorowań wśród dzieci na ospę wietrzną
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d3sou8l

Teraz z tej najskuteczniejszej ochrony przed wirusem bezpłatnie mogą korzystać tylko niektórzy m.in. dzieci do 12. roku życia o upośledzonej odporności, chore na białaczkę czy HIV, oraz dzieci z ich najbliższego otoczenia. Za darmo szczepi się też w żłobkach i domach dziecka.

Zaś dla pozostałych Główny Inspektorat Sanitarny zaleca szczepienie na własny koszt. A to wydatek ok. 250 zł i na razie nie ma szans na refundację - zauważa "Metro".

d3sou8l

- Szczepionka przeciw ospie wietrznej nie jest w grupie szczepień, które w pierwszej kolejności powinny być włączone do refundacji - mówi rzecznik GIS Jan Bondar. Potwierdza to, o czym epidemiolodzy doradzający resortowi zdrowia mówią od lat.

- Priorytetem są bezpłatne szczepionki przeciw pneumokokom i meningokokom. To na nich najbardziej zależy lekarzom - dodaje rzecznik GIS.

Specjaliści od chorób zakaźnych tłumaczą, że w kasie państwa nie ma i nie będzie pieniędzy na refundowanie wszystkich szczepionek, które warto podawać. Dlatego skupiają się na walce o te, które ich zdaniem są najbardziej potrzebne.

d3sou8l

Podziel się opinią

Share
d3sou8l
d3sou8l
Więcej tematów