Trwa ładowanie...

W niedzielę spotkanie UNASUR ws. Assange'a

Ekwador wezwał ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR) do wzięcia udziału w niedzielnym spotkaniu, którego celem będzie omówienie sytuacji po przyznaniu przez Quito azylu politycznego Julianowi Assange'owi.
Share
Nie wiadomo, co teraz stanie się z Assange'm
Nie wiadomo, co teraz stanie się z Assange'mŹródło: AP, Fot: Sang Tan
d2yhskj

Informacje o spotkaniu w Guayaquil, na zachodzie kraju, przekazało agencji AFP brazylijskie źródło dyplomatyczne.

UNASUR jest wspólnotą polityczną i ekonomiczną 12 krajów południowoamerykańskich.

Wcześniej Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) postanowiła zorganizować w czwartek wieczorem lokalnego czasu nadzwyczajne spotkanie w Waszyngtonie. Tematem mają być stosunki między Ekwadorem a Wielką Brytanią po czwartkowej decyzji rządu w Quito.

d2yhskj

Założyciel portalu demaskatorskiego WikiLeaks Julian Assange, któremu grozi ekstradycja do Szwecji, schronił się w czerwcu w ekwadorskiej placówce dyplomatycznej, a w czwartek Quito poinformowało o przyznaniu mu azylu politycznego.

Władze brytyjskie podkreślają, że są zdecydowane przekazać Assange'a Szwecji, która domaga się jego ekstradycji, by przesłuchać w związku z oskarżeniami o gwałt i napaść seksualną. Assange twierdzi, że są to nieprawdziwe zarzuty, umotywowane politycznie i wyraża obawę, że Szwedzi wydadzą go Stanom Zjednoczonym, gdzie może odpowiadać za ujawnienie tysięcy tajnych dokumentów amerykańskich.

Jest niemal pewne, że Assange zostałby aresztowany, gdyby tylko opuścił ambasadę Ekwadoru, gdzie ukrywa się od prawie dwóch miesięcy. (PAP)

d2yhskj

Podziel się opinią

Share
d2yhskj
d2yhskj
Więcej tematów