W listopadzie lepsze nastroje społeczne
Po wyborach prezydenckich i utworzeniu nowego rządu nastroje społeczne w Polsce poprawiły się: o 8 pkt. procentowych wzrósł w listopadzie, w porównaniu z poprzednim miesiącem, odsetek osób uważających, że ogólna sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, o tyle samo zmniejszył się odsetek osób przeciwnego zdania - wynika z sondażu CBOS.
Obecnie 38% Polaków jest optymistami, jeżeli chodzi o przyszłość Polski; w październiku było ich 30%. Nadal jednak oceny negatywne (43%) są częstsze niż pozytywne. Liczba niezadowolonych spadła jednak o 8 punktów proc. - z 51% w październiku.
Poprawiły się także przewidywania rozwoju sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. Nadal największa grupa badanych (48%, spadek od października o 4 pkt. proc.) nie spodziewa się żadnych zmian, ale tylko co siódmy (14%, spadek o 2 pkt. proc.) uważa, że sytuacja się pogorszy, a dwukrotnie więcej osób (29%, wzrost o 9 pkt. proc.) liczy na jej poprawę.
Mniej krytycznie niż w październiku, lecz nadal negatywnie oceniana jest sytuacja polityczna. Ponad dwie piąte ankietowanych (45%, spadek o 7 pkt. proc.) sytuację tę ocenia jako złą. Więcej niż co trzeci (37%, wzrost o 4 pkt. proc.) określa ją jako przeciętną, a co dziesiąty (10%, wzrost o 4 pkt. proc.) uważa, że jest ona dobra.
Więcej osób niż przed miesiącem (30%, wzrost o 4 pkt. proc.) spodziewa się poprawy sytuacji politycznej, zarazem jednak więcej przewiduje pogorszenie (15%, wzrost także o 4 pkt. proc.).
Trochę lepiej niż przed miesiącem oceniana jest sytuacja gospodarcza. Mimo, iż nadal więcej respondentów uznaje ją za złą (44%, spadek o 4 pkt. proc.), przybyło ocen pozytywnych (wzrost o 4 pkt. proc. do 13%). Bardziej optymistyczne są także przewidywania - więcej jest osób (30%, wzrost o 5 pkt. proc.) spodziewających się tu poprawy.
Niemal takie same jak w październiku są opinie Polaków o tym, jak obecnie żyje się im i ich rodzinom. Połowa badanych (51%, wzrost o 3 pkt. proc.) uznaje poziom swego życia za przeciętny, ponad jedna czwarta (28%) wyraża zadowolenie, a jedna piąta (21%, spadek o 2 pkt. proc.) ocenia go negatywnie.
W przewidywaniach więcej osób spodziewa się poprawy ogólnych warunków życia (24%, wzrost o 6 pkt. proc.), a mniej przewiduje pogorszenie (11%, spadek o 3 pkt. proc.).
Badanie przeprowadzono w dniach 11-14 listopada 2005 r., na 1026- osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.