ŚwiatW laboratorium w Niemczech stworzono marsjańskie chmury

W laboratorium w Niemczech stworzono marsjańskie chmury

Uczeni stworzyli w laboratorium w Niemczech warunki podobne do panujących na Marsie, a następnie doprowadzili do powstania chmur - informuje Massachusetts Institute of Technology w Cambridge.

W laboratorium w Niemczech stworzono marsjańskie chmury
Źródło zdjęć: © WP.PL | Internautka Izabela Kracińska

11.10.2013 11:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Marsjańskie chmury, obserwowane na przykład przez łaziki przemieszczające się po powierzchni planety, wyglądają podobnie jak ziemskie, ale składają się najprawdopodobniej także z kryształków lodu dwutlenku węgla. Trudno jednak ustalić dokładne warunki, w których się formują.

Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge spróbowali wytworzyć w specjalnym laboratorium warunki temperatury i względnej wilgotności podobne do panujących na planecie Mars i sprawdzić jak będzie przebiegało powstawanie chmur. Eksperymenty były przeprowadzane latem 2012 roku w wysokiej na trzy piętra komorze w Karlsruhe w Niemczech. Urządzenie to nosi nazwę AIDA, od Aerosol Interaction and Dynamics in the Atmosphere i kiedyś było reaktorem atomowym.

Aby dostosować urządzenie do wytwarzania warunków marsjańskich, a nie ziemskich, wypompowano z komory cały tlen, a następnie wypełniono ją azotem i dwutlenkiem węgla. Zasymulowano występowanie burzy piaskowej pompując małe cząstki o rozmiarach zbliżonych do wielkości ziaren marsjańskiego pyłu. Podobnie jak na Ziemi, cząstki te działają jako ziarna, do których para wodna może przylegać i tworzyć podstawowe cząstki chmur.

Naukowcom udało się doprowadzić do utworzenia chmur przy ujemnych temperaturach, które są typowe dla Czerwonej Planety. W sumie utworzono 10 chmur. Powstanie każdej z nich trwało około 15 minut. Do wykrycia powstania chmury stosowano system laserów - chmury rozpraszały światło laserów.

Analiza zebranych danych trwała wiele miesięcy. Zaobserwowano, że powstanie chmur w marsjańskich warunkach, wymaga ustawienia wilgotności względnej znacznie większej niż w przypadku powstawania ziemskich chmur. Badacze planują przeprowadzić dalsze eksperymenty przy jeszcze niższych temperaturach.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Komentarze (0)