W Krakowie powstaje centrum medialne TVN i serwerownia Onetu
Siedziba krakowskiego oddziału TVN i grupy
Onet.pl oraz multimedialne studia produkcyjne staną już za trzy
lata, na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego - informuje
"Gazeta Krakowska".
Inwestycja o wartości ok. 150 mln zł najprawdopodobniej zrealizowana zostanie w Czyżynach, w części należącej do Politechniki Krakowskiej. Obecnie trwają negocjacje w sprawie zakupu gruntu. Nie jest to jedyna inwestycja firm koncernu ITI w Krakowie. Na terenach III kampusu UJ w Pychowicach, także w obrębie krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, powstaje centrum przetwarzania danych dla firm grupy Onetu.
Centrum, swego rodzaju "super serwerownia", obejmowało będzie kilka obiektów, a stworzeniem całego ośrodka o wartości kilkudziesięciu milionów złotych - od ogólnej koncepcji, przez projekt budowlany i projekt wykonawczy, po pełny nadzór nad budową - zajmie się spółka ABG Ster-Projekt. Podpisano już w tej sprawie porozumienie o wartości 636 tys. zł. Obecnie Onet korzysta z serwerów rozmieszczonych w pięciu różnych miejscach i część z nich jest wynajmowana od innych firm.
Musimy mieć nowoczesną i stabilną bazę dla przedsięwzięć z połączonego świata internetu, telewizji i telekomunikacji- mówi Paweł Leżański, członek zarządu Grupy Onet. ABG Ster-Projekt S.A. zrealizował kilkanaście centrów przetwarzania danych dla takich klientów jak: PGNiG, LOT, czy Polskie Radio, a łódzkie Data Center wybudowane dla Telekomunikacji Polskiej, uchodzi za największy i najnowocześniejszy taki ośrodek w Europie środkowowschodniej. Nie wiadomo jeszcze, czy ten sam wykonawca zaangażuje się w budowę studiów TVN i obiektów biurowych.
Inwestycje w Krakowie to po części sentyment Mariusza Waltera do krakowskiej telewizji Wisła, która była jednym ze źródeł TVN- mówi Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN - a po części skutek rozwoju multimediów, telewizji interaktywnej i internetowej. To co najciekawsze w tej dziedzinie, dzieje się właśnie w Krakowie, w Onecie, i budujemy studia właśnie z myślą o tych nowych fantastycznych możliwościach, jakie co dzień stwarza nowoczesność.
To paradoks, ale przy skromnej produkcji telewizyjno-filmowej w Polsce, rzeczywiście brakuje ostatnio nowoczesnych studiów. Obawiam się jednak, że budowa obiektów TVN, choć na pewno ożywcza dla Krakowa, będzie miała fatalne skutki dla regionalnego ośrodka Telewizji Polskiej. Ponownie stanie na porządku dziennym problem jak zagospodarować studia telewizyjne w Łęgu, dotąd w znacznej mierze wynajmowane przez TVP komercyjnemu konkurentowi - mówi Miszczak.
Natomiast dla środowiska artystycznego Krakowa poważne wzmocnienie lokalnego oddziału TVN to prawdziwe wyzwanie. Artyści już powinni myśleć o atrakcyjnej ofercie dla tej telewizji, bo dziś relacje między telewizjami a krakowskim środowiskiem artystycznym są patowe. Obie strony wyczekują na ruch z drugiej strony- komentuje w "Gazecie Krakowskiej" znany medioznawca z UJ prof. Wiesław Godzic.(PAP)