PolskaW kościołach mniej polityki, więcej Jana Pawła II

W kościołach mniej polityki, więcej Jana Pawła II

Postać Jana Pawła II jest w tym roku najczęściej wykorzystywanym motywem w wystrojach Grobów Pańskich. Mało jest za to akcentów politycznych. W Wielki Piątek w kościołach katolickich przygotowuje się symboliczne groby Chrystusa, które są odsłaniane po wieczornych nabożeństwach.

14.04.2006 | aktual.: 14.04.2006 22:07

W warszawskim kościele św. Anny centralnym motywem jest postać Jana Pawła II niosącego krzyż. W Krakowie w krypcie klasztoru Pijarów grób przypomina o Wielkim Tygodniu po śmierci Papieża w zeszłym roku. Umieszczono tam zdjęcie ciała Jana Pawła II leżącego na katafalku w Sali Klementyńskiej w Watykanie. Z drugiej strony są zamknięte drzwi z wiszącymi na nich szalikami klubów sportowych. Twórca grobu ojciec Szymon Kurpios wyjaśnia, że symbolizuje to nienawiść między ludźmi. Rok temu było pojednanie, te szaliki były związane. Teraz po prostu wiszą - mówi ojciec Kurpios.

W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku nie ma w tym roku motywów politycznych. W ubiegłych latach ówczesny proboszcz parafii ks. Henryk Jankowski wielokrotnie ustawiał tam kontrowersyjne elementy takie jak gwiazda Dawida wpisana w swastykę czy sąsiadujące ze sobą nazwy SLD i NSDAP.

W tym roku gdański grób nawiązuje do hasła majowej pielgrzymki Benedykta XVI do Polski "Trwajcie mocni w wierze". Wystrój tworzą m.in. figura Jezusa i sieci rybackie symbolizujące św. Piotra, pierwszego zwierzchnika kościoła.

W klasztorze Franciszkanów w Krakowie wystrój grobu odwołuje się do symboliki oświęcimskiej. W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie przed laty pracował ks. Jerzy Popiełuszko Chrystus leży wśród biało-czerwonych kwiatów. Motto grobu to biblijny cytat "Poznajcie Prawdę, a Prawda was wyzwoli", który ma nawiązywać do życia i nauczania ks. Popiełuszki.

Obok grobu urządzono mały pokój. Są w nim porozrzucane komputery, pieniądze i butelki. Proboszcz kościoła ks. Zygmunt Malacki wyjaśnia, że to symbol chaosu panującego w kraju. Dzisiaj Polska nie jest tą, którą sobie wymarzyliśmy. W to porozrzucane i poplątane życie trzeba wprowadzić ład poprzez prawdę, miłość i szacunek - wyjaśnia ks. Malacki.

Tradycja dekorowania grobów Chrystusa pochodzi jeszcze z czasów starożytnych. Do naszych czasów przetrwała w Austrii, Niemczech, na Węgrzech i w Polsce. W czasach zaborów, okupacji i komunizmu polski Kościół odnosił się w ten sposób do rzeczywistości.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)