Trwa ładowanie...

W czwartek głosowanie nad Traktatem Lizbońskim?

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował, że Prezydium Sejmu przyjęło jednogłośnie projekt uchwały w sprawie trybu wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu Lizbońskiego. Oznacza to, że na następnym posiedzeniu Sejmu mogłoby dojść do głosowania nad projektem ustawy o ratyfikacji Traktatu.

W czwartek głosowanie nad Traktatem Lizbońskim?Źródło: PAP
d2d77b0
d2d77b0

Nad projektem uchwały, przyjętej we wtorek przez Prezydium - powiedział marszałek - Sejm będzie debatował w środę od godz. 12, tak by głosowanie nad nim mogło odbyć się w rano.

Jak mówił Komorowski, otwiera to drogę do tego by na następnym posiedzeniu Sejmu, już po zajęciu stanowiska przez połączone komisje - spraw zagranicznych i Unii Europejskiej - przystąpić do debaty i głosowania nad projektem rządowym ustawy, która umożliwia prezydentowi złożenie podpisu, który kończy proces ratyfikacji.

Mam nadzieję, graniczącą z pewnością, że w czwartek rano projekt uchwały zyska poparcie większości polskiego parlamentu i na przyszłym posiedzeniu Sejmu, dokładnie to samo stanie się z projektem rządowym o ratyfikacji traktatu - podkreślił marszałek.

Rząd kieruje do marszałka Sejmu podpisany traktat z uzasadnieniem i innymi, towarzyszącymi mu dokumentami. Marszałek przedstawia go Izbie, a Sejm podejmuje najpierw uchwałą decyzję, czy wyrażenie zgody na ratyfikację odbędzie się w drodze ustawy, czy referendum.

d2d77b0

Jeżeli zapada decyzja, że będzie to ten pierwszy sposób przygotowuje się bardzo krótką ustawę, która ogranicza się wyłącznie do stwierdzenia, że Sejm wyraża zgodę, by prezydent podpisał dokumenty ratyfikacyjne danego traktatu.

W myśl konstytucji, ratyfikacja umów międzynarodowych dotyczących m.in. układów politycznych czy członkostwa Polski w organizacjach międzynarodowych wymaga bowiem zgody Sejmu w formie ustawy.

Jednak wtedy, gdy ustawa dotyczy umowy wiążącej się z "przekazaniem organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach" - a tak jest właśnie w wypadku Traktatu Lizbońskiego - musi ją przyjąć zarówno Sejm, jak i Senat, większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby członków tych Izb.

W sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, ustawa zasadnicza dopuszcza także przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum. Zarządza je Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub prezydent za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

d2d77b0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d77b0
Więcej tematów