Trwa ładowanie...

W Bzurze znaleziono wrak radzieckiego samolotu z II wojny światowej

Radziecki samolot z czasów II wojny światowej, ze szczątkami pilotów odkryto w starorzeczu Bzury w Kamionie. Na wrak natrafili członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjnego na rzecz Ratowania Zabytków.

W Bzurze znaleziono wrak radzieckiego samolotu z II wojny światowejŹródło: OSPWyszorgod.pl
dhmplri
dhmplri

Samolot leżał w głębokich pokładach mułu na bagnistym terenie, dlatego do tej pory nie można go było odnaleźć i wydobyć. Poszukiwania umożliwiła dopiero tegoroczna susza.

Na wrak maszyny trafił członek Stowarzyszenia Eksploracyjnego na rzecz Ratowania Zabytków "SAKWA", który przeszukiwał teren wykrywaczem metali.

Znaleziona maszyna to najprawdopodobniej radziecki Ił-2, który w 1945 roku został zestrzelony z ciężkiego karabinu maszynowego.

Do tej pory przy pomocy strażaków udało się wydobyć kabinę pilota, fotel strzelca, silnik samolotu, fragment podwozia, bardzo dobrze zachowaną radiostację oraz spadochron, fragmenty mundurów i szczątki dwóch pilotów. Te ostatnie zbadają antropolodzy.

Znalezisko trafi do Muzeum Wisły w Wyszogrodzie, które nadzoruje wydobycie wraku. Prace wydobywcze mają zakończyć się w najbliższy weekend.

dhmplri
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhmplri
Więcej tematów