Trwa ładowanie...
angela merkel
30-11-2005 18:00

W Bundestagu o przymusowo wysiedlonych i o Polsce

Niektórzy uczestnicy dyskusji nad rządowym expose Angeli Merkel w środę w Bundestagu nawiązywali do problemu upamiętnienia losów Niemców przymusowo wysiedlonych po II wojnie światowej z Europy Środkowej i Wschodniej oraz stosunków polsko-niemieckich.

W Bundestagu o przymusowo wysiedlonych i o PolsceŹródło: AFP
d993rv7
d993rv7

Deputowany opozycyjnej FDP Markus Loening zapewnił panią kanclerz, że jego klub parlamentarny popiera wysiłki zmierzające do osiągnięcia w tej sprawie porozumienia z Polską.

Powiedziała pani coś, co ma decydujące znaczenie. Powiedziała pani, że musimy postępować z naszymi sąsiadami i z całym tym tematem w taki sposób, żeby budować pomosty, żebyśmy integrowali się, żeby nie prowokować podziałów - podkreślił poseł FDP. Bardzo ważne jest, żeby w kontaktach z Polską i innymi sąsiadami Niemiec podkreślać ten aspekt - dodał. Ma pani na tej drodze nasze pełne poparcie - zapewnił Loening.

d993rv7

Fritz Kuhn z Zielonych zarzucił Merkel unikanie zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie Centrum przeciwko Wypędzeniom. Co innego mówi pani w Polsce, co innego w Niemczech, a jeszcze coś innego na spotkaniach z ziomkostwami - powiedział. Przypomniał, że to właśnie projekt partyjnej koleżanki Merkel, Eriki Steinbach, jest główną przeszkodą w porozumieniu z Polską.

Merkel zapowiedziała w środę - zgodnie z umową koalicyjną - powstanie w Berlinie "widocznego znaku" upamiętniającego krzywdy wypędzenia, zastrzegła jednak równocześnie, że realizacja tego projektu odbędzie się "w duchu pojednania" i "w europejskim kontekście".

Wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego SPD Angelika Schwall- Dueren zapewniła, że koalicyjny rząd z udziałem socjaldemokratów będzie - mimo przywiązywania szczególnej wagi do stosunków z Francją - nadal rozwijał kontakty z Polską.

Życzymy sobie nadal ścisłej współpracy z naszym wielkim wschodnim sąsiadem Polską: na płaszczyźnie dwustronnej, w ramach Trójkąta Weimarskiego i w instytucjach unijnych - wyjaśniła.

d993rv7

Schwall-Dueren zacytowała wypowiedź Władysława Bartoszewskiego: Nie ma innej drogi do trwałego europejskiego pokoju, jak poprzez likwidację opóźnień w rozwoju i redukcję stref biedy. Europa potrzebuje nowego poczucia solidarności, aby jedność nie rozbiła się w końcu o zbyt duże obciążenie darczyńców i frustrację biorców pomocy. Ta koalicja gotowa jest podjąć to wyzwanie - zapewniła posłanka SPD.

Jacek Lepiarz

d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj