Trwa ładowanie...

W 2014 roku wzrosła liczba urodzeń w Polsce

W tym roku po raz pierwszy od lat urodzi się w Polsce więcej dzieci. Wzrost urodzeń wynosi ok. 4 tys. w porównaniu z 2013 r. Mamy z czego się cieszyć, zwłaszcza że zapowiada się też pierwszy od lat znaczny spadek zgonów - czytamy w "Metro".

Share
W 2014 roku wzrosła liczba urodzeń w Polsce
Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d4k58k5

Według danych GUS w I poł. br. przyszło na świat ponad 183 tys. dzieci - o 2 tys. więcej niż w I półroczu 2013. I jeśli tendencja się utrzyma, mamy w tym roku szansę na 4 tys. więcej noworodków - wylicza gazeta.

Zdaniem badaczy GUS to po części efekt rosnącego zainteresowania władz poprawą sytuacji demograficznej Polski. Chodzi o roczne urlopy rodzicielskie, tańsze przedszkola, program in vitro, programy mieszkaniowe dla młodych, większą ulgę na dzieci.

GUS odnotował też pierwszy od wielu lat spadek liczby zgonów - w I półroczu 2014 zmarło 188 tys. Polaków, czyli prawie 13,5 tys. mniej niż w tym samym okresie ub.r. Możliwe więc, że ten rok skończymy nawet na demograficznym plusie (więcej urodzeń niż zgonów).

Jest na to szansa - przyznaje rzecznik GUS Artur Satora, wyliczając, że ostatnio średnia długość życia wzrosła o ok. 6 lat, więcej rodaków dba o zdrowy tryb życia, zdrowiej się też odżywia. Przeciętny Polak ma w przyszłości szanse żyć kolejne kilka lat dłużej - mówi.

d4k58k5

Podziel się opinią

Share
d4k58k5
d4k58k5
Więcej tematów