Trwa ładowanie...

W 15 minut sprawdzisz, czy masz ebolę. Naukowcy opracowali rewolucyjny test

Francuscy badawcze opracowali test do szybkiej diagnozy wirusa eboli w ciągu mniej niż 15 minut - poinformował francuski Komisariat ds. Energii Atomowej i Alternatywnych Źródeł Energii, w którym pracują ci naukowcy.
Share
W 15 minut sprawdzisz, czy masz ebolę. Naukowcy opracowali rewolucyjny test
Źródło: PAP/EPA
d4bojgv

Do wykonania testu, działającego na podobnej zasadzie jak domowe testy ciążowe, potrzebna będzie odrobina krwi, osocza lub moczu. Badanie będzie można przeprowadzić w terenie, a nie w warunkach laboratoryjnych. Wynik będzie widoczny w okienku testowym.

Test umożliwi diagnozę "w ciągu mniej niż 15 minut każdego pacjenta z objawami choroby" - napisano w komunikacie.

Prototyp został sprawdzony przez laboratoria instytutu farmaceutycznego w Lyonie na szczepie wirusa, który obecnie rozprzestrzenia się w zachodniej Afryce. Specyfik ma być dostępny w krajach zmagających się z epidemią, gdzie przejdzie badania kliniczne, pod koniec października.

Stosowane obecnie testy diagnostyczne, które działają na zasadzie genetycznej detekcji wirusa, wymagają ponad dwóch godzin i można je przeprowadzić tylko w laboratorium.

Amerykańscy badacze pracują nad testem, który umożliwiłby wykrycie wirusa w ciągu mniej niż 10 minut - podała agencja AFP.

Według Światowej Organizacji Zdrowia wirus gorączki krwotocznej ebola zabił od marca ponad 4500 osób.

d4bojgv

Podziel się opinią

Share
d4bojgv
d4bojgv
Więcej tematów