Trwa ładowanie...
d25tj4d

Ustawa o nieruchomościach zgodna z konstytucją

Przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami,
regulujący uprawnienia gmin do oddawania gruntów w użytkowanie
wieczyste, jest zgodny z konstytucją - orzekł w poniedziałek
Trybunał Konstytucyjny.

d25tj4d
d25tj4d

Trybunał rozpoznawał wniosek radnych z Torunia. Według zaskarżonego przez nich przepisu ustawy z 1997 r., samorządy terytorialne wyrażają zgodę na zbywanie gruntów gminnych na rzecz dzierżawców, którzy zawarli umowę dzierżawy co najmniej na 10 lat i postawili tam nieruchomość. Dzierżawca musi spełnić jeden warunek - być posiadaczem nieruchomości między 5 grudnia 1990 r. a 1 stycznia 1998 r. To wystarcza, by wystąpił do gminy o przyznanie mu wieczystego użytkowania.

Zdaniem radnych jest to znaczne uszczuplenie władztwa gmin nad powierzonym im mieniem i prowadzi do uszczerbku majątku gminnego.

Gmina zawierała umowę dzierżawy na 10 lat. Tymczasem zaskarżony przepis umożliwił pewnym osobom przekształcenie tego użytkowania w użytkowanie wieczyste. Gdyby gmina wiedziała o tym wcześniej, być może nie zawierałaby takiej umowy - uzasadniała w imieniu radnych radca prawny Lila Zduńska.

Przedstawiciele Sejmu i prokuratury krajowej wnieśli o uznanie zaskarżonego przepisu za zgodny z konstytucją. Roszczenie przysługuje tylko tym, którzy wybudowali nieruchomość za odpowiednią zgodą i podpisali odpowiednie umowy. Intencją ustawy było uregulowanie stanu faktycznego - mówiła w imieniu Sejmu posłanka Aleksandra Gramała.

d25tj4d

Trybunał nie podzielił argumentacji radnych i uznał, że zaskarżony przepis jest zgodny z konstytucją.

Zaskarżony przepis nie był żadnym nowym rozwiązaniem. To kontynuacja porządkowania stanu prawnego posiadaczy, zapoczątkowana w 1990 r. - uzasadniał wyrok przewodniczący składu orzekającego sędzia Marek Mazurkiewicz.

Trybunał uznał jednocześnie, że zaskarżony przepis nie prowadzi do uszczuplania dochodów gmin. Rzeczywiście, przepis nie jest doskonały i są trudności w jego interpretacji. Ale nie przekracza to konstytucyjnej zasady samodzielności gmin - dodał sędzia.

Wyrok Trybunału jest ostateczny.(iza)

d25tj4d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25tj4d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj