Trwa ładowanie...
d32xg19
d32xg19
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

USA potępiły ostatnie ataki IS na chrześcijańskie wioski w Syrii

USA potępiły wtorkową napaść dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) na syryjskie wioski zamieszkane przez chrześcijan z niezależnego od Watykanu Asyryjskiego Kościoła Wschodu. Bojownicy uprowadzili z nich ok. 150 osób w tym kobiety i dzieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d32xg19

"To najnowszy przykład zbrodni, jakich dopuściło się ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu - poprzednia nazwa IS) na niewinnych mieszkańcach regionu" - podkreślił w środę Biały Dom w oświadczeniu.

Pierwsze raporty jakie pojawiły się we wtorek rano mówiły o ok. 90 uprowadzonych chrześcijanach. Jednak później ta liczba wzrosła i agencja Reutera ustaliła, że porwano ok. 90 osób. Na razie nie wiadomo, gdzie dżihadyści ukryli porwanych. BBC podkreśla, że trwają negocjacje nad ich uwolnieniem.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informowało, że do porwania doszło o świcie we wtorek. Dżihadyści zaatakowali terytoria w okolicy miasta Tel Tamr, w którym również mieszka mniejszość chrześcijańska. Północny wschód Syrii jest obszarem, na którym dochodzi do walk między islamistami z IS a siłami kurdyjskimi, które wznowiły w ostatnim czasie ofensywę przeciwko oddziałom islamistów. Agencja Reutera zwraca uwagę, że terytorium to ma strategiczne znaczenie dla przebiegu konfliktu ze względu na bliskość granicy z Irakiem.

d32xg19

Zdaniem mediów w obawie przed bojownikami IS ok. tysiąca lokalnych rodzin chrześcijańskich uciekło w bezpieczne miejsca.

Tel Tamr było w ostatnim czasie areną ciężkich walk między IS a kurdyjskimi bojownikami - przypomniało Obserwatorium, które ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii.

Islamiści z IS i podległych im ugrupowań w przeszłości wielokrotnie atakowali mniejszości chrześcijańskie zarówno w Syrii jak i w Iraku. Zgodnie z prawem szariatu niemuzułmanie mogą mieszkać na terytorium kalifatu (utworzonego na podbitych przez IS terytoriach w zeszłym roku) pod warunkiem zapłacenia specjalnego podatku, jednak organizacje zajmujące się prawami człowieka i świadkowie alarmują, że nawet to nie jest respektowane przez islamistów, a chrześcijanie padają ofiarą prześladowań i mordów.

Wcześniej w lutym libijski odłam IS zamieścił w internecie wideo pokazujące egzekucję 21 Koptów, egipskich chrześcijan, uprowadzonych z Syrty w grudniu i w styczniu.

d32xg19

Podziel się opinią

Share

d32xg19

d32xg19
Więcej tematów