Trwa ładowanie...
rosja

USA odpowiedzą na hakerskie ataki Rosji?

• Prezydent Barack Obama rozważy różnego rodzaju odpowiedzi na hakerskie ataki Rosji na organizacje polityczne
• Możliwe jednak, że żadne z podjętych działań nie zostanie ogłoszone publicznie - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest

Share
USA odpowiedzą na hakerskie ataki Rosji?
Źródło: Wikimedia Commons, Fot: United States Navy
df2l1pz

- Jest zakres odpowiedzi dostępnych dla prezydenta i rozważy on odpowiedź, która będzie proporcjonalna. Na pewno jest możliwe, że prezydent może wybrać opcje odpowiedzi, których nigdy nie ogłosimy - oświadczył Earnest.

W ubiegłym tygodniu amerykański wywiad zaalarmował, że Rosja próbuje "ingerować w proces wyborczy w USA" poprzez ataki hakerskie na organizacje polityczne i konkretne osoby. Wskazano, że te cyberataki miały wpłynąć na przebieg kampanii przed wyborami prezydenckimi. Kreml uznał te oskarżenia za "niedorzeczność".

df2l1pz

We wspólnym komunikacie ministerstwa bezpieczeństwa wewnętrznego i kierownictwa agencji wywiadu USA, w którym sformułowano zarzuty wobec Rosji, podkreślono, że "te wszystkie kradzieże i akty piractwa mają na celu zakłócenie amerykańskiego procesu wyborczego".

- Uważamy, mając na uwadze skalę i newralgiczny charakter tych inicjatyw, że tylko wysokie rosyjskie władze mogły wydać na nie zezwolenie - dodano w komunikacie. Poinformowano, że metody działania hakerów wskazują na Rosjan.

Do takich wniosków doszli też eksperci firmy CrowdStrike zajmującej się m.in. cyberbezpieczeństwem, którzy przeprowadzili specjalne dochodzenie w tej sprawie. Ich zdaniem grupa "Przytulny Miś" (Cozy Bear), która zaatakowała w tym roku Krajowy Komitet Partii Demokratycznej (DNC), próbowała wcześniej włamać się również do zasobów internetowych Białego Domu, Departamentu Stanów i Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Inna grupa - określana jako "Luksusowy Miś" (Fancy Bear) - próbowała przez wiele lat począwszy od 2005 r. uzyskać dostęp do kont prywatnych i biznesowych, a także zasobów organizacji życia publicznego w Stanach Zjednoczonych.

df2l1pz

Podziel się opinią

Share
df2l1pz
df2l1pz
Więcej tematów