Trwa ładowanie...
d452vfr

USA: grizzly powróciło na listę zagrożonych gatunków zwierząt

Niedźwiedzie grizzly zamieszkujące amerykański Park Narodowy Yellowstone powróciły na listę zagrożonych gatunków zwierząt. Tak nakazał sąd w Montanie w USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA: grizzly powróciło na listę zagrożonych gatunków zwierząt
(Fotolia)
d452vfr

Grizzly pod ochroną

Niedźwiedzie grizzly powróciły na listę zagrożonych gatunków zwierząt – tak nakazał sąd w Montanie. Jest to jedyny sposób aby uratować je przed wyginięciem. Wcześniej Służby ds. Rybołówstwa i Ochrony Przyrody federalnej agencji odpowiedzialnej za zarządzanie dziką fauną i florą zadecydowały, że grizzly może być usunięty z listy. Sąd w Montanie stwierdził jednak, że ta decyzja była "arbitralna i kapryśna", a agencja nie wywiązała się ze swoich obowiązków naukowych i oparła swoją decyzję na mało znaczących badaniach.

Miesiąc wcześniej sąd w Montanie uchylił tymczasowo zezwolenie na pierwszy od ponad 40 lat odstrzał niedźwiedzi grizzly w parku Yellowstone. Miało dojść do limitowanego odstrzału poza granicami parku – tam, gdzie wędrują zwierzęta. Decyzja ta została jednak zgłoszona do sądu przez organizacje ekologiczne.

d452vfr

Populacja grizzly coraz mniejsza

Populacja niedźwiedzi grizzly dawniej liczyła około 50 tysięcy osobników ale ze względu na powszechne polowania zaczęła maleć już w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie niedźwiedzie zamieszkują jedynie 2% ich rdzennego terytorium. Grizzly zostały wytępione w wielu miejscach – między innymi w regionie Wielkich Równin i na całym obszarze na południe od Parków Narodowych Yellowstone i Grand Teton. Obecnie niedźwiedzie grizzly można spotkać w Yellowstone i Glacier, w północno-zachodniej Montanie oraz skrajnie północnym Idaho. Spora populacja grizzly zamieszkuje również Alaskę i północną Kanadę.

d452vfr

Podziel się opinią

Share

d452vfr

d452vfr
Więcej tematów