Trwa ładowanie...

USA: Ekstremista zabił dwie osoby w pociągu. Za to, że bronili muzułmankę

Prawicowy ekstremista Jeremy Christian zabił dwóch mężczyzn za to, że stanęli w obronie znieważanej przez niego muzułmanki. Christian był znany ze skrajnych, rasistowskich i antyreligijnych poglądów.

Share
USA: Ekstremista zabił dwie osoby w pociągu. Za to, że bronili muzułmankęŹródło: Multnomah County Sheriff's Office
d36hl1s

Do morderstwa doszło w pociągu w Portland w stanie Oregon. Według doniesień lokalnych mediów i policji, morderca "przez kilka minut" głośno obrażał obecne w pociągu muzułmanki, krzycząc antymuzułmańskie hasła i domagając się, by opuściły wagon i "wyniosły się z jego kraju". Kiedy postronni mężczyzni próbowali interweniować w obronie kobiet, ten, wedle relacji policjantów "wściekle ich zaatakował", godząc ich nożem. Dwóch mężczyzn, ugodzonych w szyję, zmarło w wyniku odniesionych ran. Trzeci został ranny, ale przeżył.

- Jestem policjantem już bardzo długi czas, ale bezrozumność tej zbrodni wstrząsnęła mną - powiedział cytowany przez dziennik "The Oregonian" szef policji w Portland Mike Marshman.

Sprawca przestępstwa był znany policji; był dwukrotnie karany, za napad rabunkowy i porwanie oraz za nielegalne posiadanie broni. Był też znany w okolicy ze swoich ekstremalnych poglądów. Christian miał związki z rasistowskimi organizacjami głoszącymi wyższość białej rasy, a swoimi poglądami wielokrotnie dzielił się w mediach społecznościowych i podczas zgromadzeń skrajnie prawicowych grup.

Chwalił m.in. terrorystę Andersa Breivika i nawoływał m.in. do holokaustu monoteistów. "Jeśli Donald Trump jest nowym Hitlerem, to wstąpię do jego SS, aby zakończyć kwestię monoteistów. Wszyscy syjonistyczni Żydzi, wszyscy chrześcijanie, którzy nie podążają za naukami Chrystusa o miłości, miłosierdziu i przebaczeniu, wszyscy dżihadystyczni muzułmanie pójdą na Madagascar albo do pieców/obozów. Czy to czyni mnie faszystą?" - napisał w jednym z wpisów na Facebooku. Mężczyzna określał się jako ateista, poganin i "winlandzki nacjonalista" (Winlandią Wikingowie mieli nazywać odkrytą przez nich część Ameryki).

Do zbrodni doszło w piątek, w pierwszy dzień świętego miesiąca muzułmanów Ramadanu. Wedle raportu muzułmańskiej organizacji Council on American-Islamic Relations, przestępstwa popełniane z nienawiści do muzułmanów wzrosły o 44 procent w 2016 roku, zaś od 2014 ich liczba wzrosła prawie sześciokrotnie.

d36hl1s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36hl1s
d36hl1s
Więcej tematów