Trwa ładowanie...
d1qqjkl

USA: dożywocie dla terrorysty

Al-Owhali na sali sądowej (AFP)
Saudyjczyk - oskarżony o udział w zamachu na ambasadę amerykańską w Kenii - został skazany we wtorek przez nowojorski sąd na dożywocie. W dwóch zamachach bombowych na amerykańskie ambasady w Afryce w 1998 r. w Nairobi w Kenii i Dar es-Salaam w Tanzanii zginęły 224 osoby, wśród nich 12 obywateli USA.

Share
d1qqjkl

24-letniemu Mohamedowi Rashed Daoud al'Owhali groziła nawet kara śmierci. Zamachowiec wjechał samochodem-pułapką na teren ambasady i obrzucił strażników granatami, by móc dojechać jak najbliżej. Spodziewał się, że zginie w eksplozji, tymczasem przeżył i leczono go w tym samym szpitalu co ofiary jego zamachu.

Sąd federalny na Manhattanie zdecydował się skazać go na karę dożywotniego więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.

Decyzja sędziów przysięgłych zapadła w dzień po straceniu Timothy'ego McVeigha, zamachowca z Oklahoma City, w atmosferze rosnącego sprzeciwu wobec kary śmierci.

d1qqjkl

Al-Owhali został uznany winnym 29 maja wraz z trzema innymi osobami. Na 19 czerwca przewidziano wydanie wyroku na 27-letniego Tanzańczyka Khalfana Khamisa Mohameda, oskarżonego o przeprowadzenie zamachu w Tanzanii. Jemu także grozi kara śmierci.

Zamachy organizował terrorysta Osama bin Laden. Jest on najbardziej poszukiwanym przez Amerykanów przestępcą. Rząd USA oferuje 5 mln dolarów za informacje mogące doprowadzić do jego zatrzymania. Powszechnie uważa się, że bin Laden ukrywa się w Afganistanie. (mag)

d1qqjkl

Podziel się opinią

Share
d1qqjkl
d1qqjkl
Więcej tematów