Uroczysta inauguracja Roku Herberta w Teatrze Narodowym
W Teatrze Narodowym w Warszawie trwa uroczysta inauguracja Roku Zbigniewa Herberta. Został on ustanowiony specjalną uchwałą Sejmu z okazji 10. rocznicy śmierci poety. Honorowymi gośćmi wieczoru jest rodzina poety - wdowa Katarzyna Herbert i siostra Halina Herbert-Żebrowska.
Oficjalnego otwarcia Roku Zbigniewa dokonał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Uroczystość rozpoczęła się od recytacji utworów poety w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza. Ogłoszone zostały też wyniki logo Roku Zbigniewa Herberta. Spośród 250 prac jury pod przewodnictwem prof. Macieja Buszewicza wybrało logo Jakuba Słomkowskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Obecnie uroczystości przeniosły się do pustych na ogół holi Teatru Narodowego. Będzie tu można oglądać instalacje związane z życiem i twórczością poety, prezentacje multimedialne i happeningi przygotowane przez młodych warszawskich artystów. Zainteresowanie warszawiaków jest ogromne.
Według organizatorów do teatru przyszło około półtora tysiąca osób. Artyści chcą dotrzeć z twórczością Zbigniewa Herberta przede wszystkim do ludzi młodych, stąd nowoczesna forma przekazu. Projekt pod nazwą "LIRYKOŻERCY. HERBERT" pokazuje poezję Zbigniewa Herberta w zupełnie nowy sposób i angażuje odbiorców w poezję poprzez multimedialne widowisko artystyczne. Uczestnicy mogą między innymi pobrać recytowane przez samego autora wiersze w formacie mp3, wziąć udział w sesji live-act czyli "malowania słowem", układać własne wiersze ze "strzępków" oryginalnej poezji, obejrzeć nieznane szerszej publiczności rysunki poety i dowiedzieć się więcej o nim samym i o jego twórczości od ekspertów-uczestników anty-panelu. Młodzieży bardzo podoba się taka forma przekazu.
Inaugurację uwieńczy finałowa recytacja wierszy Herberta połączona z tworzonym na żywo obrazem video oraz muzyką.