Urlop 2020. Zmiany w przepisach. Co zrobić, by dostać urlop w planowanym terminie?
Urlop 2020. Rozpoczęły się wakacje i pracownicy planują urlopy. Doszło jednak do zmiany przepisów i pracodawca ma prawo odmówić urlopu. Do jakich zmian doszło?
Urlop 2020. Zmiany w przepisach
Epidemia koronawirusa sprawiła, że w ramach tarczy antykryzysowej wprowadzono szereg zmian w przepisach. Część z nich dotyczy urlopów. Rozpoczęły się wakacje i część z Polaków zaczyna planować urlopy wypoczynkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, taki urlop to w dalszym ciągu jest uprawnienie pracownika i to on może decydować o terminie. Jednak jest furtka dla pracodawcy, która pozwala mu odmówić urlopu.
Do tego pracodawca w ściśle określonych przypadkach może skierować pracownika na urlop wypoczynkowy w takim terminie, w jakim odpowiada to jemu, a nie pracownikowi. Tej decyzji nie musi uzgadniać ze swoim podwładnym.
Urlop 2020. Kiedy przysługuje?
Zgodnie z Kodeksem pracy każdemu pracownikowi przysługuje 20 dni (przy stażu poniżej 10 lat) lub 26 dni (przy stażu powyżej 10 lat) urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Jest on udzielany w oparciu o plany urlopowe zgodnie z funkcjonującym rozkładem pracy.
Urlop wypoczynkowy pracownika może ulec przesunięciu, ale tylko wtedy, gdy zaproponuje to sam pracownik lub z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy. Na przykład, gdy nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy przedsiębiorstwa. Pracownik może zostać odwołany z urlopu, gdy jego obecność w pracy jest wymagana nieprzewidzianymi okolicznościami w chwili rozpoczęcia urlopu.
Pracodawca może wysłać na przymusowy urlop tylko w przypadku okresu wypowiedzenia umowy lub jeśli chodzi o wysłanie na zaległy urlop.