Uratuj życie bezdomnemu! Czasem wystarczy jeden telefon
Duży spadek temperatury, zwłaszcza w nocy to warunki pogodowe zagrażające życiu. Dlatego też w tym okresie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Widząc osobę śpiącą na przystanku komunikacji miejskiej, parkowej ławce, czy altanie śmietnikowej - nie wahaj się! Zadzwoń na numer alarmowy 112 z komórki lub 997 z telefonu stacjonarnego i poinformuj o tym odpowiednie służby. Taka informacja może być bezcenna - jak ludzkie życie.
W Polsce każdego roku, odnotowywane są przypadki śmierci osób bezdomnych i samotnych. Przyczyną jest zazwyczaj wychłodzenie organizmu (hipotermia)
wywołane niskimi temperaturami, zwłaszcza nocą kiedy temperatura spada poniżej zera. Warto wiedzieć, jak postępować w przypadku hipotermii. Pierwszy jej stopień, gdy temperatura ciała spada do 32-35 stopni, poznać można po bladej i zimnej skórze. Pojawiają się zawroty głowy, dreszcze, słabną ramiona i nogi.
Przy dalszym wychładzaniu dodatkowo pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni. Człowiek zachowuje się apatycznie i cierpi na zaburzenia świadomości. Gdy temperatura spada poniżej 30 stopni, ofiara zimna zachowuje się jak osoba pijana. Nie można zrozumieć, co mówi, a jej ruchy stają się chaotyczne. Puls jest słabo wyczuwalny, a oddech wolny i płytki.
Policja wraz z przedstawicielami pomocy społecznej, noclegowniami oraz ośrodkami działającymi na rzecz pomocy bezdomnym postanowiła połączyć siły. Zapewniają, że zareagują na każde zgłoszenie.
Uwaga: informacje dla osób bezdomnych udzielane są przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pod bezpłatnym numerem telefonu 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia - wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod numer 987 zatelefonować może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.